Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/423-43a/07/MK
z 30 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/423-43a/07/MK
Data
2007.10.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
izby gospodarcze
koszty uzyskania przychodów
przychody ze stosunku pracy
refundacja
samorząd zawodowy
składka członkowska
składki
wydatki na rzecz pracowników


Istota interpretacji
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na refundację zapłaconych przez pracowników składek członkowskich z tytułu ich przynależności do izby samorządu zawodowego?



Wniosek ORD-IN 976 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2007 r. (data wpływu 7 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę na rzecz pracowników, które stanowią zwrot kwoty składek członkowskich opłaconych przez pracowników z tytułu ich przynależności do izby samorządu zawodowego jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 sierpnia 2007 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatków ponoszonych przez Spółkę na składki członkowskie jej pracowników z tytułu ich przynależności do okręgowej izby samorządu zawodowego (izby architektów, izby inżynierów budownictwa, izby urbanistów).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Przedmiotem działalności Spółki jest dystrybucja energii elektrycznej. Spółka zatrudnia osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do wykonywanie funkcji związanych z zakresem jej działalności. Wśród pracowników są osoby, które w myśl ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów zostały wpisane na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego i zobowiązane są do opłacania składek członkowskich. Ze względu na profil działalności Spółki są to osoby należące między innymi do P. Wydatki związane z opłacaniem przedmiotowych składek ponosi:


  1. bezpośrednio Spółka,
  2. pracownik, na rzecz którego następuje refundacja udokumentowanych wydatków.


Sposób postępowania jest określony poprzez wewnętrzne regulacje obowiązujące w Spółce, a dotyczy ściśle określonej listy uprawnionych pracowników.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:


  1. wydatki bezpośrednio ponoszone przez Spółkę na składki członkowskie opłacane za swoich pracowników z tytułu ich przynależności do izby samorządu zawodowego...
  2. wydatki poniesione na refundację zapłaconych przez pracowników składek członkowskich z tytułu ich przynależności do izby samorządu zawodowego...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponoszone bezpośrednio przez Spółkę, jak również zwracane uprawnionym pracownikom kwoty wydatkowane przez nich na składki z tytułu obowiązkowej przynależności do właściwej izby samorządu zawodowego stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15 i art. 16 reguluje kwestię kosztów uzyskania przychodów. Z przepisów tych wynika, że jeżeli określony wydatek nie został ustawowo wyłączony z kosztów – poprzez wymienienie go w katalogu wydatków zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy, jako nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów - a podatnik udokumentuje, że jego poniesienie miało na celu osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, to stanowi on koszt podlegający uwzględnieniu w rachunku podatkowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz samodzielnego projektowania przestrzeni w skali regionalnej lub kierowania zespołem prowadzącym takie projektowanie przysługuje wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Członek izby obowiązany jest regularnie opłacać składki członkowskie. Spółka zdecydowała się opłacać pracownikom przedmiotowe składki, ponieważ przynależność tych pracowników do izby samorządu zawodowego jest bezpośrednio związana z zakresem czynności tychże pracowników, wykonywanych dla Spółki w ramach stosunku pracy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wydatki poniesione przez pracodawcę na rzecz pracowników, które stanowią zwrot kwoty składek członkowskich opłaconych przez pracowników z tytułu ich przynależności do izb samorządu zawodowego nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ustawy.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Kosztami podatkowymi są między innymi tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników. Wydatki te, co do zasady, stanowią koszty uzyskania przychodów, bowiem związane są z prowadzoną działalnością oraz mają na celu zwiększenie efektywności pracy.

W przedmiotowej sprawie obowiązek przynależenia pracownika do organizacji samorządu zawodowego oraz płacenia składek członkowskich związany jest wykonywaniem przez te osoby określonych zawodów i wynika z art. 41 pkt 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 ze zm.) o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.

W świetle powyższego wydatki Spółki stanowiące zwrot kwoty składek członkowskich opłacanych przez jej pracowników z tytułu ich przynależności do izby samorządu zawodowego mogą być, jako składnik wypłacanego wynagrodzenia, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli przynależność pracowników do takiej izby jest bezpośrednio związana z zakresem czynności pracowniczych, które wykonują w ramach stosunku pracy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj