Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PP/443-5/07
z 9 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-5/07
Data
2007.05.09



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalno-administracyjny
inwestycje
odliczenie podatku od towarów i usług



Podatnik wnioskiem z dnia 20.03.2007 r. zwrócił się z zapytaniem dotyczącym odliczenia podatku naliczonego VAT w pełnej wysokości od zakupów związanych z wykończeniem części budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że od miesiąca października 2006 r. prowadzi inwestycję polegającą na przebudowie budynku z przeznaczeniem w 55,99% ogólnego metrażu na działalność gospodarczą oraz w pozostałej części na mieszkalną. Powyższe wyliczenie procentowe zostało sporządzone w oparciu o operat szacunkowy przedstawiający metraż ogółem 180,4m² w tym: metraż na działalność gospodarczą 101m² oraz metraż na budynek mieszkalny 79,4m². Ponadto zakupione materiały na podstawie faktur VAT rozliczane były procentowo do powyższego metrażu na koszty działalności inwestycyjnej jak również od tej części odliczany był VAT. Natomiast podatek naliczony VAT wynikający z faktur dokumentujących zakupy materiałów służących wyłącznie do wykończenia części budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą będzie zdaniem Podatnika odliczany w całości.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich informuje, iż: zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r . o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z uregulowania tego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust.1 w/w ustawy, a należy do nich m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Mając na uwadze fakt, że Wniskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1995r. i prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności podlegające opodatkowaniu, w związku z tym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania tych czynności przysługuje stronie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w pełnej wysokości.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiazujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj