Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/14/PP2/443/8/07
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/14/PP2/443/8/07
Data
2007.04.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
rolety, żaluzje
rolety, żaluzje
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Czy dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT w przypadku sprzedaży usługi montażu z towarem należy na fakturze wskazać stawkę 22 % dla materiałów budowlanych i 7 % dla usługi montażu ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 26.01.2007 r., uzupełnionego pismem w dniu 08.03.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej stosowania stawki podatku VAT w przypadku sprzedaży usługi montażu okien, drzwi, rolet, rolokaset, roletek, żaluzji związanej z budownictwem mieszkaniowym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Podatnik w dniu 26.01.2007 r. złożył wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej stosowania stawki podatku VAT w przypadku sprzedaży usługi montażu okien, drzwi, rolet, rolokaset, roletek, żaluzji związanej z budownictwem mieszkaniowym. Ponieważ wniosek ten był niekompletny, Naczelnik tut. Urzędu w dniu 16.02.2007 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia podania. Pismo w sprawie uzupełnienia wpłynęło w dniu 08.03.2007 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży usług remontowo – budowlanych wraz z towarem, np. montaż okien, rolokaset w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Ponadto z pisma uzupełniającego w/w wniosek wynika, iż podatnik nie jest producentem montowanych okien, drzwi, rolet, rolokaset, roletek i żaluzji, dokonuje natomiast nabycia powyższych towarów od innych podmiotów w celu ich montażu u klienta.

Podatnik zwrócił się z następującym zapytaniem, czy dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT w przypadku sprzedaży usługi montażu z towarem należy na fakturze wskazać stawkę 22 % dla materiałów budowlanych i 7 % dla usługi montażu?

Zdaniem wnioskodawcy nie ma podstaw do wyłączenia materiałów z usług montażowych w związku z czym należałoby stosować jednolitą stawkę podatku od całości tej usługi 7 %.

Wyżej przedstawione stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu między innymi do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Stosownie do zapisu art. 146 ust. 2 ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiekty budownictwa mieszkaniowego to zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. ustawy - Budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) - (poz. 20 załącznik nr 1) stawką 7% objęto także budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania PKOB ex 1130, wykonywane w obiektach:

1 - domy opieki społecznej, internaty, bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezrobotnych,

2 - budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT dostawa materiałów budowlanych, podlega opodatkowaniu podatkiem w wysokości 22%. Zarówno towary jak i usługi zgodnie z przepisami art. 2 pkt 6 ustawy o VAT identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych. O ostatecznym zastosowaniu stawki podatku decydować więc będzie treść umowy cywilnoprawnej, z której jednoznacznie winno wynikać czy przedmiotem umowy będzie usługa budowlano - montażowa czy też sprzedaż towaru wraz z montażem.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę. Zgodnie z brzmieniem w/w przepisów w odniesieniu do usługi, której przedmiotem jest wykonywanie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obowiązywać będzie obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7 %. O zastosowaniu powyższej stawki decyduje klasyfikacja budynku, na którym wykonywane są roboty.

Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana, to brak jest podstaw do wyłączenia z niej poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży. Wystawiając faktury podatnik ma prawo opodatkować całość usługi wg stawki 7-procentowej na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek z budownictwem mieszkaniowym.

Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej będzie sprzedaż zakupionych przez Podatnika okien, drzwi, rolet, rolokaset, roletek i żaluzji wraz z montażem, a w cenie dostawy towaru zawarta jest również usługa montażu, to zgodnie z obowiązującymi normami statystycznymi PKWiU całość transakcji będzie traktowana jako sprzedaż towarów i podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej 22% stawki podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj