Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/I/415-25a/07/JS
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/I/415-25a/07/JS
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odprawa pracownicza
przychód podlegający opodatkowaniu


Pytanie podatnika
Czy otrzymana odprawa wraz z odsetkami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 i art.216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t.Dz.U.z 2005r. Nr.8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 06.02.2007r. ( wpływ do tutejszego organu podatkowego w dn. 12.02.2007r.), o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odprawy wynikającej z układu zbiorowego pracy , za prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z podatku odsetek od powyższej odprawy.

U z a s a d n i e n i e

1.Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Przedmiotem Pana roszczeń w Sądzie Pracy było zasądzenie od byłego pracodawcy X odszkodowania wynikającego z art.45 kodeksu pracy za bezprawne zwolnienie z pracy w wysokości 3- miesięcznego wynagrodzenia wraz z odsetkami oraz należna Panu zgodnie z układem zbiorowym S.A. X pieniężna odprawa wraz z odsetkami.Z treści Pana wniosku wynika, że zgodnie z § 55 Układu Zbiorowego Pracy „ pracownikowi, niezależnie od podstawy prawnej jego stosunku pracy, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy i uprawnionemu na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa do odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości.....”

Wyrokiem z dnia 01.03.2007r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zasądził od pozwanego S.A. X na rzecz Pana odszkodowanie:- za niezasadne rozwiązanie umowy o pracę w kwocie ......zł wraz z ustawowymi odsetkami,- tytułem odprawy w kwocie .......zł. wraz z odsetkami.

2)Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego

Zdaniem Pana przyznana odprawa wraz z odsetkami podlega zwolnieniu z opodatkowania.

3)Ocena prawna stanowiska w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Stosownie do art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz.U, z 2000r. Nr.14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych

w art.21,52,52a i 52c oraz dochodów , od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast zgodnie z art.10 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są : stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza , emerytura lub renta.

Zaś stosownie do art.12 ust.1 ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na żródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe , różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy w myśl wymienionego art.12 ust.1 decyduje okoliczność czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust.4 tego artykułu, czy także inna osoba nie związana z pracodawcą.Podstawą nabycia prawa do odprawy pieniężnej przez byłego pracownika jest łączący go poprzednio z pracodawcą stosunek pracy.Wobec powyższego odprawa wypłacona byłemu pracownikowi stanowi przychód z tytułu dotychczasowego stosunku pracy.

W tym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art.21 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniający z opodatkowania odszkodowania , jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.Z treści powyższego wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego.Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem tylko te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na podstawie, bądź wyroków sądowych, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.

Zapis art.21 ust. 1 pkt.3 lit.b cytowanej ustawy wyraźnie wskazuje, iż otrzymane odprawy i odszkodowania wypłacone na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy nie zostały objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.Przedmiotowa odprawa pieniężna zawiera się w uregulowaniach przepisu art.21 ust.1 pkt.3 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzysta ze zwolnienia, gdyż zasady i możliwość jego przyznania wynikają z przepisów odrębnej ustawy – w tym przypadku z Kodeksu pracy.

W myśl art.21 ust.1 pkt.95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów , o których mowa w art.10 ust.1 pkt.1 tej ustawy.Z treści tego przepisu wynika, że odsetki wynikające ze zwłoki w wypłacie przysługujących należnych pracownikowi świadczeń wynikających m in. ze stosunku pracy , mają charakter odszkodowawczy za opóźnienie tej wypłaty i są wolne od podatku dochodowego.

Reasumując, wypłacona odprawa w kwocie ...... zł. będzie stanowiła Pana przychód zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym natomiast odsetki od nieterminowej

wypłaty tejże odprawy korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt.95 w/w ustawy.

Pracodawca, w przypadku wypłaty odprawy pieniężnej zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obowiązany jako płatnik obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.W myśl art.67a § 1 pkt.3 ustawy Ordynacja podatkowa istnieje możliwość udzielenia ulgi w spłacie zobowiązania w postaci umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek lub opłaty prolongacyjnej na wniosek złożony przez podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesom podatnika lub interesem publicznym.Wniosek wraz z uzasadnieniem oraz dokumentami potwierdzającymi argumenty w sprawie należy skierować do Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj