Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/436-24/07/RS
z 9 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/436-24/07/RS
Data
2007.11.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
darowizna
obowiązek podatkowy
zakres


Istota interpretacji
Czy istnieje zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymania w drodze darowizny nasion siewnych rzepaku ozimego z przeznaczeniem na pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęski żywiołowej?



Wniosek ORD-IN 589 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko W., przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2007 r. (data wpływu 17 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 września 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 3 października 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 20 sierpnia 2007 r. W. zawarła umowę darowizny, przedmiotem której były nasiona siewne rzepaku ozimego z przeznaczeniem na pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku klęski żywiołowej. Zgodnie z ustaleniami umowy, jako strona obdarowana, W. zobowiązana jest do przekazania ziarna poszkodowanym rolnikom, którzy są faktycznymi odbiorcami darowizny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wystąpi zobowiązanie z tytułu podatku od spadków i darowizn...


Zdaniem Wnioskodawcy nie wystąpią konsekwencje podatkowe, bowiem darowizna nie przysporzyła żadnych korzyści majątkowych, a jedynie obowiązki związane z podziałem. Ponadto W. nie prowadzi działalności gospodarczej, reprezentuje interesy rolników z obszaru województwa, a umowa została zawarta na ich rzecz jako pośrednictwo, bez wyraźnego indywidualnego upoważnienia, a w sposób zgodny ze statutem – pomoc rolnikom.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.

Stosownie do art. 5 ustawy obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Zatem z literalnego brzmienia ww. przepisów wynika, że podatnikami podatku od spadków i darowizn mogą być wyłącznie osoby fizyczne w związku z nabyciem przez nich własności rzeczy i praw majątkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że W., reprezentująca interesy rolników, otrzymała w drodze darowizny nasiona siewne rzepaku ozimego, celem rozdysponowania w ramach pomocy poszkodowanym w wyniku klęski żywiołowej.

Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 927 ze zm.) izby posiadają osobowość prawną.

W świetle powyższego, W. jako osoba prawna, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn z tytułu otrzymania własności rzeczy, bez względu na to czy darowizna przysporzyła korzyści majątkowe po stronie nabywcy czy też nie.

Reasumując, stanowisko W., dotyczące braku konsekwencji podatkowych w podatku od spadków i darowizn, należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj