Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/260/07/JB
z 2 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/260/07/JB
Data
2007.10.02



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budowa budynków
koszt wytworzenia
koszty prowizji bankowych
nabycie nieruchomości
odsetki od kredytu
prowizje bankowe
specjalna strefa ekonomiczna
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego
wytworzenie środka trwałego
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia umownych odsetek kapitałowych oraz prowizji z tytułu zaciągnięcia i wykorzystywania kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości oraz wybudowanie hali produkcyjno biurowej na terenie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej do kosztów inwestycji poniesionych na terenie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej w świetle § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.10.2006 r. w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 200, poz. 1463).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia umownych odsetek kapitałowych oraz prowizji z tytułu zaciągnięcia i wykorzystywania kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości oraz wybudowanie hali produkcyjno biurowej na terenie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej do kosztów inwestycji poniesionych na terenie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej w świetle § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.10.2006r. w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 200, poz. 1463) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 29.06.2007r. (data wpływu 03.07.2007r.) Spółka reprezentowana przez radcę prawnego wystąpiła z pytaniem: czy uiszczone przez podatnika na rzecz banku umowne odsetki kapitałowe oraz prowizje z tytułu zaciągnięcia i wykorzystywania kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości oraz wybudowanie hali produkcyjno biurowej na terenie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej, które z mocy art. 28 ust. 8 pkt 2 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) zwiększają cenę nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jako koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania nabycia i wytworzenia środków trwałych, zaliczają się do kosztów inwestycji poniesionych na terenie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej w trakcie trwania zezwolenia?
Jak wynika z opisanego stanu faktycznego Spółka otrzymała w dniu 1.04.2005r. zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Jednym z warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy jest poniesienie wydatków inwestycyjnych, zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15.04.1997r. w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 46, poz. 289 ze zm.) w wysokości co najmniej 9.614.100,00 (dziewięć milionów sześćset czternaście tysięcy sto 00/100) PLN nie później niż do dnia 31.12.2007r.

W dniu 16.05.2005r. podatnik zawarł umowę o kredyt z bankiem ... S.A., mocą której bank udzielił kredytobiorcy kredytu do kwoty 2.000.000,00 EUR (dwa miliony euro). Zgodnie z postanowieniami § 6 ust. 2 w/w umowy kredytowej bank nalicza odsetki od dziennego salda wykorzystanego kredytu, w oparciu o zmienną stopę Euro Interbank Offered Ratę od salda wykorzystanego kredytu według stanu z końca każdego dnia, na podstawie stopy dla depozytów jednomiesięcznych powiększoną o odpowiednią marżę, obowiązującą aż do ustalenia kolejnej stopy dla następnego dnia roboczego. Ponadto z mocy § 7 umowy kredytowej bank pobiera prowizję od udzielonego kredytu we wskazanej w umowie wysokości.Podatnik prawidłowo realizował zobowiązanie zaciągnięte poprzez zawarcie umowy kredytowej, co oznacza, że w terminach zapłaty uiszczał na rzecz wierzyciela-banku należne odsetki umowne kapitałowe oraz prowizje.
Podatnik wykorzystał zaciągnięty kredyt na zakup nieruchomości położonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wybudowanie na zakupionej nieruchomości hali produkcyjno-biurowej oraz zakup nowych oraz używanych środków trwałych. Wszystkie nabyte i wytworzone aktywa zostały zaliczone przez podatnika do składników jego majątku.
Zdaniem Spółki uiszczone przez podatnika na rzecz banku w okresie do dnia przyjęcia do używania środków trwałych, umowne odsetki kapitałowe oraz prowizje z tytułu zaciągnięcia i wykorzystywania kredytu zwiększają cenę nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jako koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania nabycia i wytworzenia środków trwałych i zaliczają się do kosztów inwestycji poniesionych na terenie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej w trakcie trwania zezwolenia uprawniających do udzielenia pomocy publicznej.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Zwolnienie to przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy (art. 17 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1-4 w/w rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.10.2006r. w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 200, poz. 1463), za wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą uznaje się koszty inwestycji, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione na terenie strefy w trakcie obowiązywania zezwolenia, będące:
- ceną nabycia gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego;
- ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika;
- kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych;
- ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 i 2 w/w ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:
1. w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,
2. w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.
Za cenę nabycia uważa się stosownie do art. 16g ust. 3 w/w ustawy kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Za koszt wytworzenia uważa się stosownie do art. 16g ust. 4 w/w ustawy wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Zgodnie z § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia cenę nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości.Zgodnie z art. 28 ust. 8 pkt 2 w/w ustawy o rachunkowości cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.

W opinii tut. organu podatkowego, umowne odsetki kapitałowe oraz prowizje z tytułu zaciągnięcia i wykorzystywania kredytu, z którego Spółka sfinansowała zakup nieruchomości oraz wybudowała halę produkcyjno-biurową na terenie specjalnej strefy ekonomicznej zaliczane do wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 i 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania stosownie do § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia, zaliczają się do kosztów inwestycji określonych w § 6 ust. 1 pkt 1-4 w/w rozporządzenia Rady Ministrów kwalifikujących się do objęcia pomocą regionalną w postaci zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992r, o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uznając za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego, orzekł jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj