Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
I.US.PM/436/18/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I.US.PM/436/18/07
Data
2007.09.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania --> Czysta wartość

Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
powierzchnia
rozbudowa
spadek
wartość rynkowa


Pytanie podatnika
W jaki sposób określić wartość udziału w lokalu mieszkalnym który został rozbudowany, przed nabyciem spadku, przez udziałowca będącego spadkobiercą, na jego wyłączny koszt?


Przedmiotem spadku, którego jednym ze spadkobierców jest wnioskodawca, jest udział do 5/8 części lokalu mieszkalnego. W pierwotnym stanie mieszkanie miało powierzchnię 43,89m2 i stanowiło współwłasność w 5/8 części - spadkodawczyni, w 1/8 części – wnioskodawcy i w 2/8 części - jego brata. Współwłaściciel posiadający udział do 2/8 części powiększył mieszkanie za własne środki, przy czym ze względu na współwłasność, pozwolenie na budowę inwestycji obejmującej adaptację poddasza na pomieszczenia mieszkalne otrzymali wszyscy współwłaściciele łącznie. W chwili otwarcia spadku mieszkanie miało powierzchnię 83,50 m2.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie wyżej cytowanej ustawy, stosuje się przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i praw majątkowych wykonywanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona wg stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Ustawodawca używa ogólnego zwrotu „wg stanu”, a więc należy brać pod uwagę zarówno stan fizyczny jak i stan prawny rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie definiuje daty nabycia własności rzeczy i praw ajątkowych w drodze spadku. W tym wypadku należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) regulującymi sprawy spadku. Przepis art. 925 kc stanowi, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Natomiast zgodnie z przepisem art. 924 kc spadek otwiera sie z chwilą śmierci spadkodawcy.

W kontekście powyższych przepisów nabycie spadku nastąpiło z chwilą śmierci matki wnioskodawcy tj. w dniu 25.09.2006 r. Z przedłożonego przez wnioskodawcę aktu notarialnego z dnia 30.04.1996 r. potwierdzającego stan prawny przedmiotowej nieruchomości wynika, iż po zakończeniu inwestycji budowlanej obejmującej adaptację poddasza na pomieszczenia mieszkalne tj. po powiększeniu powierzchni z 43,89 m2 do 83,50 m2 współwłaścicielami przedmiotowego lokalu mieszkalnego są: spadkodawca w udziale do 5/8 części, wnioskodawca (spadkobiorca) w udziale do 1/8 części oraz brat wnioskodawcy (spadkobiorca) w udziale 2/8 części.

Biorąc pod uwagę powyższy stan prawny i faktyczny jako przedmiot spadku w zeznaniu podatkowym o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 należy wykazać udział do 5/8 części lokalu mieszkalnego o powierzchni 83,50 m2.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj