Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-201/07-2/KG
z 29 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-201/07-2/KG
Data
2007.11.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania obowiązku podatkowego
opłata za użytkowanie wieczyste
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Opodatkowanie podatkiem VAT aktualizacji opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości nabytej przed 1 maja 2004 r. oraz opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości w sytuacji zmiany wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.



Wniosek ORD-IN 516 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy J - Z, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007 r. (data wpływu 6 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

  1. Na podstawie umowy zawartej przed dniem 1 maja 2004 r. w formie aktu notarialnego, Gmina oddała w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowe. Z tego tytułu pobrana została pierwsza opłata i ustalone zostały opłaty roczne wg stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej obliczonej na podstawie jej wartości. W oparciu o art. 77 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, Gmina dokonuje rocznej aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości.
  2. Za zgodą właścicieli lokali dokonywane są w umowie notarialnej zmiany wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Wraz ze sprzedażą lokalu sprzedaje się lub oddaje w użytkowanie wieczyste ułamkową część gruntu niezbędnego do racjonalnego korzystania z budynku mieszkalnego. Przy oddawaniu ułamkowej części gruntu w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Przy zmianie wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej zmianie ulega również wysokość opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu związanego z odrębną własnością lokalu.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


W odniesieniu do I. stanu faktycznego:

  • czy aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, nabytej przed 1 maja 2004 r., podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...


Dotyczące II. stanu faktycznego:

  • czy opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu związanego z odrębną własnością lokalu, nabytego przed 1 maja 2004 r., w związku ze zmianą wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, aktualizacja opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości gruntownej nabytej przed 1 maja 2004 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnik stoi na stanowisku, że zgodnie z uchwałą NSA, użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, a momentem dostawy jest wpisanie użytkowania do księgi wieczystej. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu związanego z odrębną własnością lokalu, nabytego przed 1 maja 2004 r., po zmianie wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, gdzie przez dostawę (zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy) należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W oparciu o uchwałę składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. sygn. I FPS 1/06, jako dostawę towarów, należy także traktować oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej.

Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, będzie stwierdzenie, że jeżeli taka czynność nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. (przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa), nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zasadą jest bowiem, że przy dostawie towarów i świadczeniu usług, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1). W momencie zaś ustanowienia użytkowania wieczystego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 ze zm.), czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym opłaty dotyczące czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie mogą być objęte podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji prawnej. Podkreślić w tym miejscu należy, że co do zasady przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wiążą momentu powstania obowiązku podatkowego z dokonaniem zapłaty, z pewnymi wyjątkami.

Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej. Zgodnie z art. 71 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, stosownie do przepisu art. 77 ust. 1 może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że jeżeli wartość nieruchomości gruntowej na dzień aktualizacji opłaty rocznej byłaby niższa niż ustalona w drodze przetargu cena tej nieruchomości w dniu oddania jej w użytkowanie wieczyste, aktualizacji nie dokonuje się. W przypadku nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste na cele mieszkaniowe przepis stosuje się w okresie 5 lat, licząc od dnia zawarcia umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Aktualizacji opłaty rocznej, stosownie do art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r., dokonuje się z urzędu albo na wniosek użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej, na podstawie wartości nieruchomości gruntowej określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Z przedstawionych we wniosku stanów faktycznych wynika, że zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku sprawa dotyczy opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, dla których prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującej w momencie dokonania dostawy towaru, czyli wpisania prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej, czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym zarówno pierwsza opłata, jak również opłaty roczne dotyczące tej czynności (umowa przed 1 maja 2004 r.) nie mogą być objęte podatkiem VAT po wejściu w życie nowej regulacji prawnej, tj. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym, udzielono następujących odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku:

Ad. I. 1. Aktualizacja wysokości opłat z tytułu użytkowana wieczystego nieruchomości pozostaje bez wpływu na ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r. prawo do użytkowania wieczystego ponieważ następuje bez zawierania umowy cywilnoprawnej. W związku z tym zmiana ww. opłat nie będzie skutkowała opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Ad. II. 1. Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntu związanego z odrębną własnością lokalu, po zmianie wysokości udziałów we współwłasności wspólnej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT pod warunkiem, że w wyniku zmian wysokości udziałów nie wygaśnie (zawarta przed dniem 1 maja 2004 r.) umowa ustanawiająca prawo użytkowania wieczystego nieruchomości.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którą Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny zawieranych przez strony umów cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj