Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/119/2007
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/119/2007
Data
2007.09.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
składki na ubezpieczenia zdrowotne
usługi medyczne


Pytanie podatnika
Czy mogę pozostałą część składki na ubezpieczenie zdrowotne zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007r.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy -Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Pani wniosku (bez daty), który został nadany w Urzędzie Pocztowym w dniu 30.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia nieodliczonej części składki na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 03.07.2007r.).


Wnioskiem (bez daty), który został nadany w Urzędzie Pocztowym w dniu 30.06.2007r., zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w sprawie zaliczenia nieodliczonej części składki na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów.
Przedmiotowy wniosek został przez Panią uzupełniony w dniu 10.09.2007r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 17.09.2007r.).
Z treści przedłożonego przez Panią wniosku wynika, że w miesiącu marcu 2007r. rozpoczęła Pani prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej.
W dniu 1 marca 2007r. zawarła Pani z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. ............... , reprezentowanym przez dyrektora .......... , niżej wymienione umowy, tj.:


  • umowę nr ........ na wykonywanie usług lekarskich w zakresie dyżurów w ramach lecznictwa stacjonarnego na Oddziale ......... w/w Szpitala,
  • umowę nr ....... na wykonywanie usług lekarskich w zakresie dyżurów w ramach lecznictwa stacjonarnego w Zakładzie Medycyny Ratunkowej.


Oświadczyła Pani,że płaci ,,składkę na ubezpieczenie zdrowotne", a część składki ( 7,75% podstawy wymiaru) ,, zgodnie z art. 27 b" odlicza Pani od podatku.
Nadmieniła Pani, że dla potrzeb podatkowych prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie:


  • Czy może Pani pozostałą część składki na ubezpieczenie zdrowotne zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, że zgodnie z art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
W Pani ocenie wyżej przytoczony przepis oznacza, że zalicza się do kosztów uzyskania przychodu również wydatki pośrednie związane z możliwością uzyskiwania przychodów. Takim wydatkiem jest składka na ubezpieczenie zdrowotne w części nieodliczonej od podatku. Dlatego może zostać ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
Do przedmiotowego wniosku zostały przez Panią dołączone uwierzytelnione kserokopie w/w umów z dnia 1 marca 2007.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14 a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa,udziela poniższej interpretacji.
Do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), gdyż zgodnie z treścią art. 1 wyżej powołanej ustawy, ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.
W przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie miała zastosowania powołana przez Panią we wniosku (bez daty) ustawa z dnia 15.02.1991r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, że pojęcie kosztów uzyskania przychodów definiuje przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, że ,, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 .........." w/w ustawy.
Przepisy art. 23 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają charakter szczególny i w związku z tym nie mogą podlegać wykładni rozszerzającej, a w szczególności nie można ich interpretować przy zastosowaniu wnioskowań prawniczych (a contrario, per analogiam).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim,jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Należy jednak pamiętać o tym, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczność,że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika.
Zgodnie z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne - art. 6 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).
Do opisanego przez Panią stanu faktycznego ma zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 58 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Powyższy przepis stanowi: Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconych w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Z kolei przepis art. 27b ust. 2 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Powyższe oznacza,że w ogóle nie przysługuje Pani prawo zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, zatem również i w części odpowiadającej różnicy 1,25%, tj. 9% (vide - art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz. U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.) minus 7,75% (vide - art. 27b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawy jej wymiaru.
Konkludując, stwierdzić należy, że w opisanym stanie faktycznym, nieodliczona od podatku dochodowego od osób fizycznych część składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie na podstawie przepisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodu ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla opisanego przez Panią w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w roku 2007.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj