Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PDI-415/1/12/06
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/1/12/06
Data
2006.05.22



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
korekta podatku
koszty uzyskania przychodów
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym w wyniku rocznej korekty odliczonego podatku VAT.


W dniu 06.03.2006 r. Podatnik wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik we wniosku przedstawił następujący stan faktyczny, z którego wynika, że w roku podatkowym 2005 wykonywał usługi zwolnione z podatku VAT, a także opodatkowane, w związku z tym mógł odliczać podatek VAT proporcjonalnie, a resztę podatku VAT zaliczyć w koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym.
W związku z powyższym Podatnik wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej korekty kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym w wyniku dokonania korekty rocznej podatku naliczonego VAT. Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym po dokonaniu korekty podatku odliczonego VAT (zwiększenie kwoty podatku naliczonego od nabyć pozostałych - deklaracja VAT za 01/2006)- skorygował koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym, tj. pomniejszył kwotę kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej za styczeń 2006 r. o kwotę korekty podatku naliczonego VAT.
Stosownie do postanowień działu IX rozdziału 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) „Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego”, po zakończeniu roku podatkowego, w którym dokonano zakupów, podatnik w niektórych przypadkach jest zobowiązany dokonać korekty odliczonego podatku. Obowiązek korekty dotyczy tej części podatku naliczonego, która jest związana zarówno z czynnościami uprawniającymi do dokonania odliczenia podatku naliczonego, jak i czynnościami niedającymi takiego prawa. Podatnik przez cały rok podatkowy dokonuje wstępnego odliczenia tej części podatku naliczonego w oparciu o strukturę sprzedaży obliczoną za ubiegły rok podatkowy. Natomiast po zakończeniu roku zobowiązany jest do skorygowania kwoty odliczonego podatku w oparciu o faktyczną strukturę sprzedaży w roku, w którym dokonywane były zakupy. Dokonując korekty, podatnik uwzględnia proporcję obliczoną dla zakończenia roku podatkowego. Korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), korekta podatku od towarów i usług powodująca zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu wpływa na zwiększenie przychodów. Powołany przepis mówi o tym, że przychodem jest kwota podatku od towarów i usług:
a) nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, odpowiednio zgodnie z art. 22a-22o, lub
b) dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit a)
- w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z przepisu tego wynika, że przychód powstaje w wyniku dokonania korekty VAT. Stąd wniosek, że choć korekta dotyczy 2005 r., to przychód z tego tytułu powstaje w 2006 r., czyli z chwilą dokonania tej korekty.
Analogiczne rozwiązanie istnieje po stronie kosztów podatkowych, z tym że konsekwencją korekty podatku od towarów i usług powodującej zmniejszenie podatku odliczonego jest konieczność zwiększenia kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c wyżej powołanej ustawy).
Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy informuje, iż zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w deklaracji VAT ma wpływ na zwiększenie przychodów w podatku dochodowym, natomiast zmniejszenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu skutkuje zwiększeniem kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiazującego w dniu wydania postanowienia. Jak stanowi art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj