Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PDI/415/1/40/06
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/40/06
Data
2006.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
korekta zeznania
nadpłata
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość dokonania korekty zeznania rocznego i wystąpienia o zwrot nadpłaconego podatku oraz dołączenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2006 r., który wpłynął w dniu 14.04.2006 r. - o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej przepisów ustawy ordynacji podatkowej tj. możliwości dokonania korekty zeznania rocznego i wystąpienia o zwrot nadpłaconego podatku oraz dołączenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty jest prawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 14.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cyt. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
We wniosku z dnia 14.04.2006 r. Pan X wyjaśnia, że jest jednym ze wspólników firmy, która do 12.02.2002 r. funkcjonowała jako spółka cywilna, a od 13.02.2006 r. na mocy przekształcenia z art. 551 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej ustalono pewne nieprawidłowości w kwalifikowaniu kosztów i przychodów na dzień przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o. o. Konsekwencją nieprawidłowości było w 2002 roku zawyżenie przychodów w spółce cywilnej oraz zaniżenie kosztów uzyskania przychodów.
W dalszej części wniosku Pan X wyjaśnia, że wobec powyższych ustaleń spółka cywilna za rok 2002 powinna wykazać stratę podatkową.
W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy może dokonać korekty zeznania rocznego za rok 2002 i wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego oraz czy korekta zeznania podatkowego, z którego będzie wynikać kwota do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego należy dołączyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Zdaniem wnioskodawcy można dokonać korekty zeznania rocznego za rok 2002 i wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, a do korekty zeznania podatkowego należy dołączyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Stanowisko organu podatkowego
Na wstępie należy zauważyć, że przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) dopuszczają możliwość złożenia korekty zeznania rocznego.
Wynika to z treści art. 81 § 1 ww. ustawy zgodnie, z którym jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Jednocześnie należy nadmienić, że stosownie do brzmienia art. 81 § 2 cyt. ustawy skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Stosownie do zapisu zawartego w art. 81b § 1 pkt 1 ww. ustawy uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym postępowaniem lub kontrolą.
Natomiast zgodnie z treścią art. 81b § 1 pkt 2 lit. cyt. ustawy uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu: a) kontroli podatkowej, b) postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 1 ww. ustawy, za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.
W myśl art. 73 § 2 cyt. ustawy, dla podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego.
Jak wynika z treści art. 75 § 1 ww. ustawy, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Natomiast stosownie do § 2 pkt 1 lit. a) wymienionego powyżej artykułu, uprawnienie określone w § 1 przysługuje również podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, jeżeli w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej.
Zgodnie z przepisem art. 75 § 3 cyt. ustawy, między innymi w przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit. a) podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty są obowiązani złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).
W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, tj. w przypadku zaistnienie nieprawidłowości w kwalifikowaniu kosztów i przychodów na dzień przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o. o. w 2002 r., polegających na zawyżeniu w spółce cywilnej przychodów oraz zaniżeniu kosztów uzyskania przychodów, a w konsekwencji nadpłaceniu podatku dochodowego, należy stwierdzić, że wnioskodawca na mocy powołanych przepisów może złożyć: korektę zeznania rocznego za 2002 r. – wyjaśniając jednocześnie przyczyny złożenia korekty oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Jak wynika z powyższego, stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości dokonania korekty zeznania rocznego za 2002 r. i wystąpienia o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego oraz dołączenia do korekty zeznania rocznego wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku jest prawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki informuje, że przedmiotowe postanowienie zostało wydane w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, w takim kształcie, który umożliwił udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie przepisów ustawy ordynacja podatkowa. Kwoty wymienione we wniosku zostały pominięte i nie podlegały analizie, załącznik dołączony do wniosku nie był poddany ocenie.
Ponadto tut. organ podatkowy wyjaśnia, że niniejsze postanowienie zostało wydane tylko i wyłącznie w indywidualnej sprawie wnioskodawcy, a nie w stosunku do spraw pozostałych wspólników spółki cywilnej (art. 14a § 1 ustawy ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj