Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PDI/415/12/06
z 3 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/12/06
Data
2006.03.03



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
komis
lombardy
prowadzenie ewidencji
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy prowadząc komis i lombard, oprócz podatkowej księgi przychodów i rozchodów, należy prowadzić również inne ewidencje, a jeżeli tak to jakie.


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku podatniczka rozszerzyła swoją dotychczasową działalność gospodarczą o prowadzenie komisu i lombardu.
W związku z powyższym podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy prowadząc komis i lombard, oprócz podatkowej księgi przychodów i rozchodów, należy prowadzić również inne ewidencje, a jeżeli tak to jakie.
Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że należy prowadzić ewidencję umów kupna-sprzedaży, ewidencję towarów przyjętych w komis lub do lombardu oraz ewidencję przychodów-marży i rejestr towarów przyjętych przez lombard.
Stanowisko organu podatkowego
Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.
Jak stanowi § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w § 2 ust. 1, obowiązane do prowadzenia księgi, zwane dalej "podatnikami", prowadzą:
1) ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy o podatku dochodowym;
2) ewidencję wyposażenia.
Stosownie do § 6 pkt 2 ww. rozporządzenia podatnicy wykonujący działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenia lombardów) - są obowiązani prowadzić również ewidencję pożyczek i zastawionych rzeczy; ewidencja ta powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, imię i nazwisko pożyczkobiorcy, adres, datę udzielenia pożyczki, kwotę udzielonej pożyczki, wysokość umówionych odsetek w złotych, opis zastawionej rzeczy i jej wartość rynkową, termin zwrotu pożyczki wraz z odsetkami, datę i kwotę zwróconej pożyczki wraz z odsetkami, datę zwrotu zastawionej rzeczy, datę sprzedaży rzeczy i kwotę należną z tytułu tej sprzedaży, kwotę prowizji stanowiącej wartość spłaconych odsetek lub różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy a kwotą udzielonej pożyczki.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatniczka rozszerzyła swoją dotychczasową działalność gospodarczą o prowadzenie komisu i lombardu. Podatniczka zwróciła się z zapytaniem jakie dodatkowe ewidencje powinna prowadzić oprócz podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Zgodnie z przedstawionymi przepisami podatnicy zobowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzą również ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i ewidencję wyposażenia.
W przypadku prowadzenia komisu przepisy podatkowe: ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, nie przewidują obowiązku prowadzenia dodatkowych ewidencji ponad wymienione powyżej.
W przypadku prowadzenia lombardu oprócz ewidencji wymienionych powyżej istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji pożyczek i zastawionych rzeczy. Zgodnie z § 6 pkt 2 ww. rozporządzenia ewidencja ta powinna zawierać: numer kolejny wpisu, imię i nazwisko pożyczkobiorcy, adres, datę udzielenia pożyczki, kwotę udzielonej pożyczki, wysokość umówionych odsetek w złotych, opis zastawionej rzeczy i jej wartość rynkową, termin zwrotu pożyczki wraz z odsetkami, datę i kwotę zwróconej pożyczki wraz z odsetkami, datę zwrotu zastawionej rzeczy, datę sprzedaży rzeczy i kwotę należną z tytułu tej sprzedaży, kwotę prowizji stanowiącej wartość spłaconych odsetek lub różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy a kwotą udzielonej pożyczki.
Podsumowując podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, a więc również przy działalności komisowej i lombardowej, prowadzi ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i ewidencję wyposażenia; natomiast w przypadku prowadzenia lombardu dodatkowo wymagana jest ewidencja pożyczek i zastawionych rzeczy.
Jak wynika z powyższego, w świetle przedstawionych przepisów stanowisko podatniczki w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych tj. obowiązku i rodzaju prowadzonych, oprócz podatkowej księgi przychodów i rozchodów, innych ewidencji w przypadku prowadzenia komisu i lombardu jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj