Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PDI/415/1/14-1/42376/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/14-1/42376/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenia od podatku
podatek
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy składki uiszczone na własne ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne zapłacone w 2006 r., a dotyczące 2005 r. podlegają odliczeniu w roku podatkowym w którym zostały zapłacone?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29-08-1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09.05.2006 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego dnia 12.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie – dotyczącej zagadnienia możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podatnika w momencie ich poniesienia - jest prawidłowe
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 12.05.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatniczka w styczniu 2006 r. uiściła składki na własne ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne za okres sierpień wrzesień, październik i listopad 2005 r.
W przedmiotowym wniosku strona pyta czy ww. składki zapłacone w 2006 r., a dotyczące 2005 r. podlegają odliczeniu od dochodu/podatku w momencie zapłaty czy też podlegają ograniczeniu tylko do danego roku podatkowego.
Zajmując swoje stanowisko w sprawie podatnik stwierdza, iż składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dotyczące 2005 r., a zapłacone w 2006 r. podlegają odliczeniu w roku podatkowym, w którym zostały zapłacone.
Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, tut. organ podatkowy stwierdza:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3,art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9,art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137,poz. 887 ze zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących
- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21,52,52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 13a cytowanej ustawy ww. wydatki podlegają odliczeniu od dochodu pod warunkiem, że nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Jak wynika z powołanych przepisów, podstawę obniżenia dochodu mogą stanowić składki na ubezpieczenie społeczne faktycznie zapłacone w danym roku podatkowym.
Na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14,poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r., o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210,poz. 2135)opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W przypadku dokonywania obniżki, o której mowa art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy art. 27b ust. 2 i 3 tej ustawy stosuje się odpowiednio tj. kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki, a wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. A zatem podstawę obniżenia podatku stanowią składki zdrowotne w dacie poniesienia.
Ustosunkowując się do wniesionego pytania w zakresie możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podatnika w dacie ich poniesienia Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto stwierdza, że stanowisko podatnika w wyżej wymienionej kwestii zawarte w piśmie z dnia 09.05.2006 r. jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b§ 1 i § 2 ww. ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj