Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
OP/423-3/2007
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423-3/2007
Data
2007.06.18



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość wniesionego majątku nie stanowiącego środków trwałych.
Czy Spółka może amortyzować środki trwałe których wartość nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego.
Czy Spółka ma obowiązek kontynuować metodą amortyzacji środków trwałych i wartość niematerialnych i prawnych wchodzących w skład wniesionego do tej spółki aportem przedsiębiorstwa.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym w dniu 28.03.2007 r. Spółka z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 30 listopada 2006 r. została zawiązana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100% udziałów objęła osoba fizyczna.

W dniu 29-01-2007 roku do spółki wniesiono aportem całe przedsiębiorstwo osoby fizycznej, w tym:
- środki trwałe podlegające amortyzacji,
- środki trwałe umorzone w 100%,
- zapasy w postaci surowców do produkcji oraz wyroby gotowe,
- zobowiązania z tytułu dostaw robót i usług,
- należności z tytułu dostaw robót i usług,
- kredyt bankowy,
- zobowiązania budżetowe,
- zobowiązania wobec tytułu wynagrodzeń,
- pozostałe zobowiązania publiczno-prawne,
- drobny sprzęt odnoszony w koszty w działalności – dokonano wyceny w wartości rynkowej,
- program komputerowy Kadry i Płace odniesiony w koszt w przedsiębiorstwie.

W wyniku wniesienia powstała nadwyżka wartości aportu ponad wartość udziału, którą Spółka odniosła na kapitał zapasowy.

Pytania podatnika:
- czy spółka może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów kwoty wynikające z wycenionego drobnego sprzętu, programu komputerowego, zapasów oraz środków trwałych wycenionych po cenie rynkowej, które były zamortyzowane w 100% w przedsiębiorstwie wnoszonym,
- czy regulacja zawarta w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d) ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych od tej części ich wartości, która nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego,
- czy wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych liczy się od wartości wniesionych środków trwałych podwyższających wartość objętych udziałów, czy od różnicy wartości wszystkich składników majątkowych wniesionych aportem, również tych nie będących środkami trwałymi (zapasy, należności, zobowiązania, drobny sprzęt nie wprowadzony do ewidencji środków trwałych)
- czy Spółka ma obowiązek kontynuować metodę amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład wniesionego do tej spółki aportem przedsiębiorstwa.

Stanowisko Spółki: na podstawie spisu z natury dokonanego w przedsiębiorstwie wnoszonym jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wprowadziła do ewidencji środki trwałe w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe umorzenie i na podstawie art. 16h ust. 3, 3a kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez przedsiębiorstwo. Ustalając wartość amortyzacji spółka przyjęła, że wartość środków trwałych, nie przekazanych na objęcie udziałów stanowi różnicę pomiędzy wartością środków trwałych a kapitałem zakładowym, różnicę tę rozliczyła proporcjonalnie do wartości poszczególnych środków trwałych i na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d) nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów tej części amortyzacji poszczególnych środków trwałych, która nie została przekazana na kapitał zakładowy.

Środki trwałe, które były zamortyzowane w 100 % spółka zamortyzowała jednorazowo w następnym miesiącu po przyjęciu ich do użytkowania i amortyzacji nie zaliczyła w koszty uzyskania przychodów.

Do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczyła wartości odniesionego w koszty drobnego sprzętu oraz surowców do produkcji.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy zważono, co następuje.

Na podstawie przepisów art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie- oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 55/1 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo, jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, a w szczególności:
1)oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa)
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5)koncesje, licencje i zezwolenia,
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8)tajemnice przedsiębiorstwa,
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie do treści art. 16 g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego połączonego albo podzielonego. Zapis art. 16g ust. 10a powołanej ustawy stanowi iż przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Z treści ust. 10 wynika, że w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:
1)suma ich wartości rynkowej – w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
2)różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustalona zgodnie z ust. 3 i 5 , a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zgodnie z art. 16h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów, oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Zapis art. 16h ust. 3a, stanowi iż przepis ust. 3a stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

W związku z w/w przepisami w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych osoby fizycznej oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez osobę fizyczną.

Składniki majątku wchodzące w skład aportu, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych osoby fizycznej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy- ich łączną wartość początkową stanowi suma ich wartości rynkowej.

Środki trwałe zamortyzowane w 100 % należy ująć w wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych wnoszącego aportem przedsiębiorstwo oraz przyjąć wartość odpisów amortyzacyjnych w wysokości wartości początkowej środka trwałego. Tym samym środki te nie będą amortyzowane w Spółce.

Pozostałe składniki majątkowe (m.in. zapasy surowców) wpływają na ustalenie wartości firmy. Zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlega wartość firmy jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:
a) kupna,
b) przyjęcia do nieodpłatnego korzystania,
c) wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

W związku z powyższym należy jednoznacznie stwierdzi, że wartość firmy powstała w wyniku wniesienia do Spółki wkładu niepieniężnego (aportu) nie podlega zapisom niniejszego artykułu, gdyż w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpiła żadna z w/w przesłanek umożliwiających amortyzację wartości firmy. W przedmiotowej sprawie stosuje się więc art. 16c ust. 4 ustawy stwierdzający, że amortyzacji nie podlega wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Słusznie zatem nie zaliczono do kosztów uzyskania przychodów wartości odniesionego w koszty drobnego sprzętu oraz surowców do produkcji.

W kwestii uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nadwyżki wartości aportu ponad wartość udziałów, którą spółka odniosła na kapitał zapasowy należy stwierdzić iż będzie miał tu zastosowanie przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Prawidłowe jest zatem w tym zakresie proporcjonalne rozliczenie różnicy pomiędzy wartością środków trwałych, a nominalną wartością wydanych udziałów do wartości poszczególnych środków trwałych.

W świetle powyższych przepisów należy uznać iż stanowisko spółki opisane w złożonym wniosku jest prawidłowe.
Z posiadanych przez tut. organ podatkowy danych wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Z posiadanych przez tut. organ podatkowy danych wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1, w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj