Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I SB III/436/22/2007/kk
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I SB III/436/22/2007/kk
Data
2007.09.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku należy zastosować do czynnośći polegającej na wstęie na pływalnię wraz z korzystaniem z aqua urządzeń i sauny na podstawie wykupionego biletu wstępu (PKWiU 92.72.1 " Usługi rekreacyjne pozostałe") ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 i ust. 3 oraz art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2007 r., uzupełnionym pismami w dniach 25 lipca 2007 r., 20 sierpnia 2007 r. oraz 10 września 2007 r. w kwestii określenia stawki podatku od towarów i usług, dla czynności polegającej na udostępnianiu krytego basenu wraz ze zjeżdżalnią, sauną i jacuzzi na podstawie wykupionego biletu wstępu, sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 92.72.1 " Usługi rekreacyjne pozostałe".

W dniu 30 czerwca 2007 r. został złożony wniosek z dnia 28 czerwca 2007 r. (data wpływu: 2 lipca 2007 r.) w trybie art. 14 a w/w ustawy Ordynacja podatkowa w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny sprawy:

W złożonym wniosku Strona stwierdza, że prowadzi ośrodek sportowo-rekreacyjny. W ramach swojej działalności udostępnia klientom indywidualnym oraz klientom zbiorowym (zorganizowanym grupom) infrastrukturę sportową - pływalnię z trzema nieckami i aqua urządzeniami, zjeżdżalnią oraz sauną, halę do sportowych gier zespołowych, kręgielnię, salę do aerobiku, siłownię, korty tenisowe, boiska do badmintona, korty do squasha, miejsca do gry w tenisa stołowego (stoły). Klienci w celu skorzystania z tej oferty wykupują bilet wstępu i korzystają z wybranych przez siebie form rekreacji i zajęć sportowych, przy czym z oferty w tym samym czasie może korzystać nieograniczona liczba osób.W przypadku korzystania z urządzeń sportowych będących w ofercie podatnika między podatnikiem a klientem nie jest zawierana żadna dodatkowa umowa. Podstawą korzystania z urządzenia/miejsca jest opłacony bilet wstępu. Klienci mogą dokonywać rezerwacji biletów wstępu, jak również rezerwacji infrastruktury sportowej np. rezerwacji na wyłączność toru basenowego; przy czym mogą to być klienci indywidualni jak i zorganizowani/firmy, którzy wykupują oferowane przez podatnika formy sportu i rekreacji dla wskazanych osób (swoich pracowników).Klienci mogą wykupić oferowane przez podatnika usługi lub korzystanie z wydzielonej powierzchni zapewniając sobie wyłączność na ich użytkowanie w określonym czasie (np.podczas imprez integracyjnych lub innych okolicznościowych).

Wysokość opłaty za wstęp jest uzależniona od typu wybranej przez klienta formy rekreacji (usługi) i czasu jej trwania.

Podatnik pismem z dnia 28 maja 2007 r. wystąpił do Urzędu Statystycznego w Łodzi o sklasyfikowanie świadczonych przez siebie usług polegających na udostępnianiu krytego basenu wraz ze zjeżdżalnią, sauną i jacuzzi (w/w pismo tut. Organ otrzymał w dniu 25 lipca 2007 r., w związku z wezwaniem Strony w dniu 16 lipca 2007 r. do uzupełnienia przedmiotowego wniosku z uwagi na braki formalne). Pismem z dnia 14 czerwca 2007 r. znak: OK-5672/KU-2296/2007, którego kserokopia została załączona do wniosku, Urząd Statystyczny w Łodzi poinformował Stronę, że wymienione w ww. piśmie czynności polegające na udostępnianiu krytego basenu wraz ze zjeżdżalnią, sauną i jacuzzi mieszczą się w grupowaniach:

  • usługi polegające na korzystaniu z pływalni (pływanie, korzystanie z aqua urządzeń) PKWiU 92.72.1 "Usługi rekreacyjne pozostałe";
  • usługi udostępniania sauny niewliczone w cenę biletu wstępu do aqua-parku PKWiU 93.04.10-00.00 "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej ".

W związku z tym Spółka wystąpiła z zapytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować m.in. do czynności polegającej na wstępie na pływalnię wraz z korzystaniem z aqua urządzeń i sauny na podstawie wykupionego biletu wstępu.

Przedstawiając swoje stanowisko podatnik stwierdza, że zgodnie z wydaną w dniu 14 czerwca 2007 r. interpretacją Urzędu Statystycznego w Łodzi usługa polegająca na korzystaniu przez klientów z pływalni, tj. pływanie wraz z korzystaniem z aqua urządzeń sklasyfikowana jest w grupowaniu PKWiU 92.72.1 - usługi rekreacyjne pozostałe. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %, opisana w ww. grupowaniu usługa opodatkowana jest stawką 7 %, wyłącznie w zakresie wstępu. Znaczy to, zdaniem podatnika, że jeżeli klient korzysta z usług pływalni wyłącznie na podstawie opłaty biletu wstępu, bez konieczności ponoszenia innych dodatkowych opłat to usługa ta opodatkowana jest podatkiem VAT w stawce 7 %.

Stanowisko tut. Organu:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również pozostałe czynności wymienione w tym przepisie.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również czynności wymienione w punktach 1 - 3 tego przepisu. Przepis art. 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi natomiast, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Na mocy art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przepis art. 41 ust. 2 stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 144 ust. 1.

Wśród usług wymienionych w ww. załączniku nr 3, pod pozycją 159a wymienione zostały usługi sklasyfikowane w grupowaniu ex 92.72 - Usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu.

Ponadto należy wskazać na objaśnienia zamieszczone przez ustawodawcę pod ww. załącznikiem z których wynika m.in., że "ex" - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Oznacza to, że umieszczenie "ex" przy konkretnym symbolu PKWiU powoduje zawężenie stosowania przedmiotowej stawki 7 % tylko do usług należących do danego grupowania statystycznego (w tym przypadku PKWiU 92.72 ), które spełniają określone przez ustawodawcę warunki wskazane w obowiązujących przepisach.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca udostępnia klientom indywidualnym oraz klientom zbiorowym (zorganizowanym grupom) pływalnię z trzema nieckami i aqua urządzeniami, zjeżdżalnią oraz sauną; przy czym klienci aby korzystać z tej usługi wykupują bilet wstępu. Z załączonej do wniosku opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 14 czerwca 2007r. wynika, że wymienione w piśmie z dnia 28 maja 2007r. czynności polegające na udostępnianiu krytego basenu wraz ze zjeżdżalnią, sauną i jacuzzi mieszczą się w grupowaniu - usługi polegające na korzystaniu z pływalni (pływanie i korzystanie z aqua urządzeń) o symbolu PKWiU 92.72.1 - "Usługi rekreacyjne pozostałe".

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka wystąpiła z zapytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do czynności polegającej na wstępie na pływalnię wraz z korzystaniem z aqua urządzeń i sauny na podstawie wykupionego biletu wstępu.

W związku z tym - zdaniem tut. Organu - usługa świadczona przez Spółkę, polegająca na wstępie i korzystaniu po wykupieniu biletu wstępu z basenu wraz z aqua urządzeniami (zjeżdżalnią, sauną, jacuzzi) jako usługa polegająca na korzystaniu z pływalni (pływanie, korzystanie z aqua urządzeń), zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 92.72. 1" Usługi rekreacyjne pozostałe", zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług jako wymieniona w pozycji 159 a załącznika nr 3 do ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 %.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku w ww. sprawie jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj