Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/880/KDO/423/22/07/EG
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/880/KDO/423/22/07/EG
Data
2007.04.27



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
badanie ksiąg
sprawozdania finansowe


Pytanie podatnika
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na badanie ksiąg rachunkowych zgodnie z wewnętrznymi standardami raportowania obowiązującymi w grupie kapitałowej FFF do której należy ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz U z 2005r. Nr 8 poz 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 31.01.2007r ( data wpływu 12.02.2007r.), uzupełnionego pismem z dnia 15.02.2007r ( data wpływu 26.02.2007r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na badanie ksiąg rachunkowych zgodnie z wewnętrznymi standardami raportowania obowiązującymi w grupie kapitałowej do której należy Spółka,

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że :

stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka z o. o. jest spółką z udziałem kapitału zagranicznego – 100% udziałów posiada spółka niemiecka. Na czele grupy kapitałowej, do której należy Spółka stoi spółka mająca siedzibę w USA. Rynek dostaw pieczywa dla restauracji X na świecie jest ściśle określony. Jednym z wiodących dostawców pieczywa dla restauracji X na świecie jest Grupa FFF produkująca około 30% pieczywa zużywanego przez restauracje X. Spółka FFF Piekarnie mogła zaistnieć jako producent pieczywa na potrzeby restauracji X w Polsce i krajach nadbałtyckich wyłącznie jako członek światowej Grupy FFF. Rozpoczynająca działalność w Polsce firma X poszukiwała dostawcy, który był w stanie sprostać jej standardom i wymaganiom jakościowym. Taką gwarancję mogła dać firma powiązana z wieloletnim, sprawdzonym kontrahentem, jakim były na świecie spółki z Grupy FFF. Przynależność do grupy umożliwiała m. in. korzystanie z wiedzy i bogatego doświadczenia w produkcji pieczywa dla tak specyficznego odbiorcy jakim jest firma X, szanse na wsparcie finansowe w pierwszych latach działalności, kiedy zdolność kredytowa FFF Piekarnie była jeszcze bardzo niska, a nade wszystko ugruntowaną pozycję na rynku i pewność działania. Można zaryzykować stwierdzenie, że próba „wyjścia” z Grupy oznaczałaby koniec działalności naszej Spółki. Fakt możliwości czerpania korzyści z uczestnictwa w Grupie FFF wiąże się również z podporządkowaniem się pewnym standardom i procedurom obowiązującym w Grupie FFF. Należą do nich określone w Grupie obowiązki sprawozdawcze dla „spółki matki” działającej w USA.Stosownie do procedur i zasad raportowania obowiązujących w grupie FFF, FFF Piekarnie Spółka z o. o poza sprawozdaniem finansowym sporządzanym zgodnie z ustawą o rachunkowości, jest zobowiązana do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego wg standardów FFF tzw. Sprawozdania grupowego.

Co do zasady pokrywa się ono ze sprawozdaniem finansowym sporządzanym zgodnie z ustawą o rachunkowości, zawiera jedynie szereg informacji dodatkowych uwzględniających specyfikę działania branży piekarniczej.Dotychczas księgi rachunkowe Spółki nie podlegały obowiązkowemu badaniu zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie grupowe podlega audytowi wg procedur FFF. Podstawowy cel badania ksiąg w trybie nadzoru właścicielskiego jest zbliżony do zadań stawianych obowiązkowemu badaniu ksiąg określonych w ustawie o rachunkowości. Standardy badania zawarte w wewnętrznych procedurach Grupy FFF w znacznie szerszym stopniu uwzględniają jednak specyfikę funkcjonowania Spółki jako podmiotu działającego na rynku piekarniczym, co pozwala na bardziej wnikliwą ocenę jej kondycji finansowej oraz sprawności zarządzania nią.Ocena sprawozdania finansowego dokonana przez niezależnych audytorów i przekazana właścicielom Spółki ma dla funkcjonowania FFF Piekarnie zasadnicze znaczenie.

Zapytanie Spółki brzmi:

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na badanie ksiąg rachunkowych zgodnie z wewnętrznymi standardami raportowania obowiązującymi w grupie kapitałowej FFF do której należy ?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na tzw. grupowe ( korporacyjne ) badanie sprawozdania finansowego jest w pełni uzasadnione.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art 15 ust 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( j. t. z 2000r Dz U Nr 54 poz 654 ze zmianami ). W myśl tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust 1 w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r tj. po zmianie wprowadzonej ustawą z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz U z 2006r Nr 217 poz 1589 ).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z funkcjonowaniem firmy.

Wydatki poniesione przez Spółkę na badanie sprawozdania finansowego, zarówno o charakterze obligatoryjnym, jak i prowadzonego zgodnie z procedurami obowiązującymi w Grupie FFF, należy traktować jako koszty uzyskania przychodów w świetle w/w art 15 ust 1. Są to wydatki inne niż bezpośrednio związane z przychodami Spółki, powiązane z funkcjonowaniem Spółki .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca należący do kapitałowej GRUPY FFF jest zobowiązany do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego wg standardów FFF tzw. sprawozdania grupowego. Powyższe pozwala na bardziej wnikliwą ocenę jego kondycji finansowej i sprawności zarządzania firmą. Przynależność do tej Grupy umożliwia Spółce korzystanie z wiedzy i bogatego doświadczenia w produkcji pieczywa, którego odbiorcą jest firma X dając ugruntowaną pozycję na rynku i pewność działania.

Na podstawie powyższego należy uznać, iż Spółka wykazała istnienie związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Wobec powyższego, wydatki na badanie ksiąg rachunkowych FFF Piekarnie Spółki z o. o. zgodnie z wewnętrznymi standardami raportowania obowiązującymi w grupie kapitałowej FFF, do której należy Spółka, są związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, nie są wyłączone przez art 16 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej Spółki na zasadzie w/w art 15 ust 1 ustawy.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne – postanowiono jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj