Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-173/07/MZ
z 5 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-173/07/MZ
Data
2007.11.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
koszt przesyłki
pełnomocnictwo
przychód z działalności gospodarczej
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż wysyłkowa
usługi pocztowe


Istota interpretacji
Czy w opisanej sytuacji (zawarcie umowy w imieniu kupującego) przekazane środki na pokrycie zobowiązania kupującego wobec Poczty Polskiej stanowią dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 621 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2007r. (data wpływu 5 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymywanych należności za usługę pocztową - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 września 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu otrzymywanych na konto Wnioskodawcy należności za usługę pocztową.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wysyłkowej. W ramach dostawy towarów świadczy też usługi akcesoryjne, za które nie jest pobierana dodatkowa opłata. Usługi te wkalkulowane są w cenę towaru i dotyczą kosztów opakowania towaru, kosztów wysyłki towaru do odbiorcy. Towar wysyłany będzie na dwa sposoby - w pierwszym przypadku kupujący za przesyłkę zapłaci bezpośrednio u kuriera. W drugim przypadku, którego dotyczy zapytanie Wnioskodawcy, Wnioskodawca zawrze, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, w imieniu i na rachunek kupującego umowę o świadczenie usług pocztowych z Pocztą Polską. Zgodnie z umową, kupujący przekaże Wnioskodawcy pieniądze, aby w jego imieniu i na jego rachunek mógł skutecznie zawrzeć umowę z Pocztą Polską i opłacić należności kupującego względem Poczty Polskiej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w opisanej sytuacji przekazane środki na pokrycie zobowiązania kupującego wobec Poczty Polskiej stanowią dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz czy stanowią podstawę opodatkowania podatkiem VAT...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pierwszą część zadanego przez Wnioskodawcę pytania. Wniosek w zakresie podstawy opodatkowania podatkiem VAT zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy kwota, która będzie przekazywana mu przez kupującego na poczet uregulowania należności za usługi pocztowe w imieniu i na rzecz kupującego nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku pochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ( przychód z działalności gospodarczej ), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym nie powstaje przychód, gdyż kwoty otrzymane od kupującego nie są kwotami należnymi Wnioskodawcy, działając jako pełnomocnik zobowiązany jest on bowiem do przekazania otrzymanych kwot na rzecz Poczty Polskiej.

Należy jednak podkreślić, iż warunkiem bezwzględnym i podstawowym dla takiej klasyfikacji kwot otrzymanych od kupującego jest działanie przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz (rachunek) kupującego na podstawie umowy zawartej z kupującym i udzielonego pełnomocnictwa, bowiem tylko w takiej sytuacji stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Jak wynika z przepisów kodeksu cywilnego art. 95 - art. 109 k.c., pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby - mocodawcy -, na mocy którego inna osoba -pełnomocnik - staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy

Zatem, po dokonaniu analizy stanu faktycznego i zastosowaniu powyżej powołanych przepisów należy uznać, iż w sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę nie powstanie przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, a co za tym idzie środki pieniężne, które będą wpływać na rachunek Wnioskodawcy w związku ze zobowiązaniem do wykonania polecenia mocodawcy, tj. kwoty, które Wnioskodawca zobowiązany jest przekazać wskazanemu przez mocodawcę pomiotowi nie będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku na druku ORD-IN oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj