Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD/415-35/07
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-35/07
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
rehabilitacja
rehabilitacja niepełnosprawnych
ulga podatkowa
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, w którym orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności i przyczynę niepełnosprawności 11-J, 07S może odliczyć w zeznaniu podatkowym wydatki z tyt. ulgi rehabilitacyjnej związane z opłaceniem przewodnika osób niewidomych I lub II grupy inwalidzkiej oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy -Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 16.02.2007 r. (data wpływu do tut. Organu 28.02.2007 r.) uzupełnionego pismem wniesionym dn. 14.03.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniesionego w dn.28.02.2007 r. wniosku w sprawie udzielenia interpretacji (uzupełnionego pismem dn. 14.03.2007 r.) wynika, że posiada Pani orzeczenie o niepełnosprawności wydane 25.01.2007r. w którym orzeczono:
- znaczny stopień niepełnosprawności,
- przyczynę niepełnosprawności 11-I, 07-S,
- orzeczony stopień niepełnosprawności trwały,
- ustalony stopień niepełnosprawności od 09.11.2001 r.

W związku z powyższym uważa Pani, że mając takie orzeczenie może odliczyć wydatki z tyt. ulgi rehabilitacyjnej związane z opłaceniem przewodnika osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa i może skorygować zeznania podatkowe z lat wcześniejszych w związku z ustalonym stopniem niepełnosprawności od 09.11.2001 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 7a pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.(t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, oraz art. 30a -30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust.6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot: wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne poniesione na: opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa w kwocie nie przekraczającej w roku podatkowym tj. w 2006r. - 2.280,00 zł.). Natomiast na podstawie art. 26 ust. 7f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
b)znaczny stopień niepełnosprawności.

Odnosząc powyższe do analizowanego stanu faktycznego i obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych wskazać należy, iż każda ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości podatkowej. Dlatego też o prawie do jej stosowania może decydować wyłącznie literalne brzmienie obowiązujących przepisów. Żadne odstępstwo od przyjętych reguł stosowania ulg podatkowych nie jest możliwe.

Z treści przedstawionego przez Panią orzeczenia wynika, iż została Pani uznana za osobę ze znacznym stopniem naruszenia sprawności organizmu trwale, niezdolną do pracy i wymagającą w celu pełnienia ról społecznych stałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Z przedłożonego przez Panią orzeczenia nie wynika jednak, że niepełnosprawność spowodowana jest schorzeniem narządu ruchu bądź wzroku.

Zatem regulacja stanowiąca o odliczeniu wydatków z tytułu opłacenia przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa nie będzie miała w Pani przypadku zastosowania.

W konsekwencji o prawie podatnika do konkretnej ulgi można mówić jedynie w sytuacji, gdy spełnione zostaną wszystkie warunki określone przez ustawodawcę.

Tym samym, w związku z nieudokumentowaniem faktu uznania Pani za osobę z niepełnosprawnością narządu ruchu lub wzroku zaliczoną do I grupy inwalidztwa, nie może Pani skorzystać z prawa do odliczenia przedmiotowych wydatków na opłacanie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę . Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W dacie wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj