Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/436-27/07/AW
z 25 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/436-27/07/AW
Data
2007.10.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
podatek od spadków i darowizn
spadek
zwolnienia podmiotowe


Istota interpretacji
Czy na podstawie przedstawionego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn umożliwiający zwolnienie podatkowe dla zstępnych nabywających w drodze spadku zakład usługowy pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku?



Wniosek ORD-IN 833 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2007 r. (data wpływu 20 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia od tego podatku nabytego w drodze spadku zakładu usługowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 września 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia od tego podatku ośrodka wczasowego nabytego w drodze spadku po matce.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 1996 r. nabył Pan wraz z małżonką nieruchomość – ośrodek wczasowy w J. W tym samym roku zawarł Pan umowę z matką o użytkowanie nieprawidłowe. Matka przekazała Państwu kwotę 85.000,00 zł z określeniem obowiązków względem ośrodka wczasowego i oznaczeniem terminu zwrotu ww. kwoty. Z uwagi na to, iż nie wywiązano się z terminu zwrotu kwoty, o której mowa wyżej, z dniem 1 marca 2001 r. cała nieruchomość została przejęta aktem notarialnym przez matkę. W związku z tym, że matka miała 76 lat i nie mogła sama prowadzić ośrodka wczasowego zawarła z Panem umowę o zarządzanie tym ośrodkiem. Mimo zmiany właściciela nieruchomości, Pan nadal spłacał raty wykupu ośrodka. Zarządzanie zakładem prowadzącym usługi turystyczne odbywało się w ramach wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej. Działalność tę prowadzi Pan nadal, nieprzerwanie od 1997 r., a ośrodek wczasowy w J. stanowi dla Pana środek trwały, który podlega odpisom amortyzacyjnym.

W dniu 10 października 2002 r. zmarła Pana matka. Sąd Rejonowy w E. postanowieniem z dnia 15 lutego 2007 r. stwierdził nabycie przez Pana spadku w całości.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy na podstawie przedstawionego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn umożliwiający zwolnienie podatkowe dla zstępnych nabywających w drodze spadku zakład usługowy pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego prawa majątkowe (do rzeczy, nieruchomości) i obowiązki przechodzą z chwilą śmierci zmarłego na spadkobiercę. Powołane w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn pojęcie zakładu wytwórczego, usługowego, powinno być rozumiane szeroko, jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych i oznacza wyłącznie prawa majątkowe zbywalne, gdyż tylko takie mogą być przedmiotem spadku. Z tej przyczyny powyższe składniki majątkowe należy traktować jako przedsiębiorstwo usługowe w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Warunek prowadzenia działalności gospodarczej dotyczy natomiast wyłącznie spadkobiercy. Nie należy go – w Pana ocenie – traktować rozszerzająco. Wykonywanie działalności przez Pana schorowaną matkę było niemożliwe. Wobec tego zwolnienie wynikające z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązuje nabyty w drodze spadku zakład usługowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zmianami) – w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. – zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Zgodnie z ust. 4 cytowanego wyżej przepisu zwolnienia określone w ust. 1 stosuje się, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Istotą wyżej opisanego przepisu jest zwolnienie z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycia w drodze spadku przez małżonka lub zstępnych, lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części. Zwolnienie to ma charakter warunkowy, ponieważ jego zastosowanie uzależniono od prowadzenia zakładu przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku. W przypadku niedotrzymania tego warunku następuje utrata zwolnienia od podatku. Wyjątkiem jest niemożność dalszego jej prowadzenia na skutek zdarzeń losowych. W takich wypadkach podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę. Przepis ten miał na celu umożliwić nieodpłatne przekazywanie dorobku gospodarczego bądź przedsięwzięcia, dokonywane na rzecz wymienionych w tym przepisie członków najbliższej rodziny (zstępnych i małżonka), w celu kontynuowania działalności.

W cytowanym wyżej przepisie ustawodawca nie zawarł warunku, że to spadkodawca powinien wykonywać działalność gospodarczą w zakładzie nabytym przez spadkobiercę. Istnieje jedynie wymóg, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku.

Pojęcie "zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy" należy natomiast rozumieć szeroko, tj. jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, a zatem dla ustalenia podstawy opodatkowania przy dziedziczeniu zakładu konieczne jest ustalenie m.in. wartości jego wyposażenia (urządzeń, produktów, materiałów). Termin "zakład", "przedsiębiorstwo" w ujęciu ustawy o podatku od spadków i darowizn - powinien przy tym być interpretowany wyłącznie jako zbiór rzeczy i praw majątkowych, które mają charakter zbywalny.

Z analizy stanu faktycznego wynika, że ośrodek wypoczynkowy nabył Pan w drodze spadku po matce i kontynuuje Pan działalność prowadzoną w ośrodku w stanie niepogorszonym. Biorąc powyższe pod uwagę, przedstawione we wniosku stanowisko w świetle stanu faktycznego oraz przedstawionego powyżej stanu prawnego jest prawidłowe. Nabycie funkcjonującego ośrodka wczasowego zwolnione jest od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że dotrzyma Pan wymogu prowadzenia działalności w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku.

Jednocześnie nadmienia się, iż zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) amortyzacji - z zastrzeżeniem art. 22c - podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Wobec powyższego, w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym, nie miał Pan prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego w okresie kiedy był on własnością matki.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj