Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-38/07/HS
z 30 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-38/07/HS
Data
2007.10.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
opcja na akcje


Istota interpretacji
Czy w związku z przyznaniem opcji wnioskodawca będzie zobowiązany do wpłaty podatku / zaliczki na podatek z tego tytułu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP – dnia 3 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymania opcji na akcje - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymania opcji na akcje.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zatrudniony w banku polskim - spółce z o.o. należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej.
W celu zwiększenia zaangażowania kadry zarządczej i specjalistycznej w sprawy spółek tej grupy dwie spółki - matki zorganizowały międzynarodowy plan opcji na akcje. Uprawnionymi do udziału w planie są wskazani pracownicy, menadżerowie i specjaliści (w tym wnioskodawca) zatrudnieni w spółkach tej grupy. Bank polski (w którym jest zatrudniony wnioskodawca) podjął decyzję o przystąpieniu do planu oraz o pokryciu kosztów związanych z realizacją planu w stosunku do wskazanych przez niego uczestników. Zgodnie z założeniami planu uczestnicy są uprawnieni do otrzymania opcji na nabycie akcji spółek – matek. Opcje mają charakter osobisty i nie mogą być przedmiotem przeniesienia własności. Opcje nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio zastawiane ani obciążane. Opcje, które nie zostaną zrealizowane w ciągu 10 lat, ulegają wygaśnięciu bez prawa do rekompensaty z tego tytułu. Ponadto może zostać wyłączone lub ograniczone prawo wykonania opcji przysługujące określonym uczestnikom. Opcje dają prawo nabycia w określonym czasie akcji spółek – matek po określonej cenie (cena wykonania). Realizacja opcji przez uczestnika może nastąpić poprzez:

  • przekazanie akcji na rachunek papierów wartościowych uczestnika po uiszczeniu przez niego ceny wykonania,
  • bezzwłoczną sprzedaż przysługujących uczestnikowi akcji na giełdzie w Brukseli.

    W związku z powyższym zadano m.in. pytanie.

    Czy w związku z przyznaniem opcji wnioskodawca będzie zobowiązany do wpłaty podatku / zaliczki na podatek z tego tytułu... (część pytania oznaczonego w poz. 51 ORD-IN jako „1”).

Zdaniem wnioskodawcy w momencie otrzymania opcji nie powstanie przychód podatkowy, a tym samym nie będzie on zobowiązany do wpłaty podatku / zaliczki na podatek z tego tytułu.

Wnioskodawca twierdzi, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami co do zasady są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W związku z tym, że prawa wynikające z opcji przyznanych w ramach planu mają osobisty charakter, tzn. uczestnik nie może przenieść własności opcji ani ich zastawić czy obciążyć, opcje nie są przedmiotem obrotu na rynkach finansowych i nie jest możliwe określenie ich wartości rynkowej. Przyznane opcje są zatem jedynie przyrzeczeniem uzyskania pewnej możliwości, tj. nabycia akcji po cenie wykonania. Złożenie obietnicy uzyskania potencjalnej korzyści w przyszłości nie wiąże się zaś z powstaniem przychodu podatkowego u uczestnika.

Dodatkowo „ przyszła potencjalna korzyść” nie jest korzyścią pewną, gdyż może dojść do sytuacji, gdy realizacja opcji nie będzie uzasadniona ekonomicznie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami co do zasady są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Otrzymanie opcji przez wnioskodawcę nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu.
Otrzymane opcje nie mogą być bowiem w opisanym stanie faktycznym zbywane ani obciążane. Ponadto prawo wynikające z opcji może zostać wyłączone lub ograniczone. W takiej sytuacji po stronie wnioskodawcy nie powstanie przychód, gdyż w chwili otrzymania opcji wnioskodawca nie uzyskuje przysporzenia majątkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj