Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
OR/415-24/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OR/415-24/07
Data
2007.09.07


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
bonus
nota księgowa
premia pieniężna


Pytanie podatnika
Czy nota księgowa uznaniowa jest prawidłowym dowodem księgowym dotyczącym wypłacanych premii pieniężnych (bonusów) dla nabywców towarów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.03.2007 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25.06.2007 właściciel firmy „...” ... (06.08.2007 uzupełnienie wniosku) wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do wypłacanych premii pieniężnych (bonusów) dla nabywców towarów oraz udokumentowania notami księgowymi uznaniowymi w zakresie takich transakcji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Firma „...” zajmuje się dystrybucją sprzętu AGD i RTV. Współpracuje z różnymi dostawcami i producentami takiego sprzętu oraz różnymi odbiorcami – właścicielami sklepów. W zawieranych umowach dystrybucyjnych zarówno z dostawcami jak i z odbiorcami ustalone są zasady przyznawania premii pieniężnych tzw. bonusów. Premia określana jako bonus udzielana jest za wykonanie określonego obrotu. Rozliczenia z dostawcami za wyliczone premie pieniężne dokonywane były na podstawie faktur VAT i opodatkowane stawką 22%. Takie same rozliczenia prowadzili odbiorcy towarów, którzy również dokonywali rozliczeń obciążając Firmę wystawionymi fakturami VAT. Od kontrahentów (... Sp. z o.o., ... S.A., ... Sp. z o.o., ) Firma „...” otrzymała pisma informujące o rozliczaniu bonusów za przekroczenie określonych pułapów obrotów – za pomocą not księgowych – w związku z ogólną interpretacją, że premia pieniężna (bonus) to jest usługa.

Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem „czy nota księgowa uznaniowa jest prawidłowym dowodem księgowym dotyczącym wypłacanych premii pieniężnych (bonusów) dla nabywców towarów”.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, co następuje:
Premia pieniężna (bonus) ma charakter motywacyjny do dalszej współpracy. W przypadku, gdy wypłacana przez podatnika premia pieniężna dotyczy konkretnej transakcji, to premia taka stanowi formę rabatu obniżającego kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów, bowiem zgodnie z art.29 ust.4 ustwy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (...).

Wnioskujący wykazał, że wypłacane premie nie są związane z konkretną dostawą, a z osiągnięciem określonego w umowie pułapu obrotów.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 06.02.2007 za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi oraz należy uznać za obojętne z punktu widzenia przepisów podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do sposobu dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych, należy wskazać, że zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę (...).

Powyższa regulacja nakłada na podatników obowiązek wystawienia faktury VAT w przypadku dokonywania sprzedaży opodatkowanej. Jeżeli podatnik dokonuje czynności nie podlegające pod zakres przedmiotowy ustawy, winien je udokumentować innymi dokumentami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Uwzględniając powyższe postanowiono jak w sentencji.

W świetle przedstawionych przepisów – stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy – Ordynacja podatkowa wydane jest z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku w stosunku do Podatnika nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj