Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-43/07
z 30 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-43/07
Data
2007.07.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
środek transportowy
środek trwały


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy wydatek ten można uznać za koszt uzyskania przychodów, nie naruszając ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r., ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 25.06.2007 r., znak: L.p.97/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 25.06.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 06.07.2007 r., znak L.p102/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 06.07.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jednostka we wniosku, uzupełnionym pismem z dnia 06.07.2007 r. przedstawia, że w miesiącu sierpniu ma dokonać zakupu pojazdu typu Quad, którego koszt brutto wynosi około 42.000,00 zł plus koszty ubezpieczenia. Będzie on stanowił majątek firmy amortyzowany zgodnie z obowiązującą stawką amortyzacyjną. Pojazd ten jest czterośladowy, z napędem na wszystkie cztery koła, otwarty (bez kabiny), przeznaczony również do jazdy poza drogami utwardzonymi. Podatnik jest firmą developerską budującą mieszkania pod klucz. Zatem pojazd ten doskonale nadaje się do przemieszczania po budowach, gdzie warunki drogowe są zdecydowanie utrudnione dla samochodu osobowego.

Wnioskodawca pyta czy wydatek ten można uznać za koszt uzyskania przychodów, nie naruszając ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednostka w odpowiedzi na wezwanie z dnia 27.06.2007 r., w którym została wezwana do zajęcia własnego stanowiska w sprawie, stwierdziła, że Jej zdaniem dokonując zakupu pojazdu typu Quad, który będzie stanowił majątek firmy, amortyzowany zgodnie z obowiązującą stawką amortyzacyjną poniesie wydatek, który można uznać za koszt uzyskania przychodu nie naruszając ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pismo zawiera również zapytanie w zakresie podatku od towarów i usług. W tej części wniosek objęto odrębnym postępowaniem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Według art. 16 ust. 1pkt 1 lit.b) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych ,a zatem wydatek poniesiony na zakup pojazdu typu Quad nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są natomiast wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1. Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być również, stosownie do art. 15 ust. 6 w/w ustawy, odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. Powyższy przepis ma zastosowanie do wydatków związanych ze składnikami majątku wykorzystywanymi w dłuższym okresie czasu. Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Reasumując, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, dokonując zakupu pojazdu typu Quad Podatnik poniesie wydatek, którego nie można uznać za koszt uzyskania przychodu nie naruszając ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dokonywane odpisy amortyzacyjne od wprowadzonego do ewidencji środka trwałego (pojazdu Quad) w wysokości wynikającej z ustawy stanowią natomiast koszty uzyskania przychodów. Spełniają one bowiem podstawową zasadę wynikającą z art. 15 ust. 1 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a mianowicie służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj