Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FB1/423-36/07/EF
z 9 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FB1/423-36/07/EF
Data
2007.08.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieodpłatne używanie
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy udostępnienie przez wspólnika Sp. z o.o. samochodu osobowego, wykorzystywanego do celów służbowych przez tego wspólnika powoduje powstanie w Sp. z o.o. przychód do opodatkowania?


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka do prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystuje nieodpłatnie samochód osobowy, który jest własnością jej udziałowca.W związku z powyższym powstaje wątpliwość, czy użyczenie takie stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W opinii Spółki udostępnienie przez wspólnika samochodu osobowego wykorzystywanego do celów służbowych przez tego wspólnika, nie powoduje w Spółce powstania przychodu do opodatkowania.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz 13 i 14, są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

W związku z powyższym nie ma znaczenia rodzaj zawartej umowy, lecz sam fakt otrzymania przez podatnika „nieodpłatnych świadczeń”. Przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. Uzyskiwanie przez podatnika takich świadczeń zwiększa sumę przychodów, a tym samym wpływa na wysokość należnego za dany okres podatku dochodowego.Reasumując, bezpłatne użyczenie samochodu osobowego będzie stanowiło po stronie używającego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustalony zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 cytowanej ustawy tj. na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj