Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-53/07-3/AZ
z 24 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-53/07-3/AZ
Data
2007.10.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
miejsce zamieszkania
ograniczony obowiązek podatkowy
Szwajcaria


Istota interpretacji
Opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, pozwala stwierdzić, iż w 2007 roku nie posiada Pan miejsca zamieszkania w Polsce, a zatem podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu



Wniosek ORD-IN 828 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2007 r. (data wpływu 02.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia miejsca zamieszkania oraz obowiązku podatkowego w 2007 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.08.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia miejsca zamieszkania oraz obowiązku podatkoweg w 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest obywatelem irlandzkim, nie jest żonaty i nie posiada dzieci. Jego rodzice mają również obywatelstwo irlandzkie i przebywają na stałe w Irlandii.

Od listopada 2004 r. Wnioskodawca przebywa tymczasowo w Polsce pełniąc funkcję członka zarządu w spółce z o.o. (dalej „Polska Spółka”), jego pobyt w Polsce jest ściśle związany z obowiązkami wykonywanymi w Polskiej Spółce. Jednocześnie nie ma on zamiaru stałego pobytu w Polsce, a jego łączny pobyt w kraju nie przekroczy w 2007 r. 183 dni.

Źródłem dochodów Wnioskodawcy są obecnie: wynagrodzenie otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w Polskiej Spółce oraz wynagrodzenie wypłacane na podstawie zagranicznej umowy o pracę zawartej ze Spółką Brytyjską. Wnioskodawca uzyskuje również dochody w postaci odsetek od oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych i dywidendy wypłacane z zagranicy.

W Polsce nie posiada on majątku nieruchomego i mieszka w wynajmowanym apartamencie. Jednocześnie jest właścicielem nieruchomości położonych w Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii, które pozostają do jego dyspozycji podczas jego pobytu w Polsce. Dodatkowo posiada samochody w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Rachunki oszczędnościowe i inwestycyjne Podatnik ma otwarte w kilku krajach.

Posiada on kartę stałego pobytu w USA. Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Wnioskodawcy są opłacane w Polsce. Dodatkowo Wnioskodawca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w stanach Zjednoczonych i jest objęty opieką medyczną w tym państwie ( globalny program opieki zdrowotnej).

Wnioskodawca przynależy do dobrowolnych organizacji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Irlandii. Wnioskodawca nie posiada znajomości języka polskiego.

Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony pismem z dnia 11.09.2007 r. (data wpływu 17.09.2007 r.), wraz z poświadczoną za zgodność z oryginałem kopią pełnomocnictwa Wnioskodawcy udzielonego pracownikom xxx Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w świetle powołanych przepisów updof Wnioskodawca posiada w 2007 roku dla celów podatkowych miejsce zamieszkania na terytorium Polski i czy w związku z tym Wnioskodawca podlega nieograniczonemu czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 2a updof...

Zdaniem wnioskodawcy:

W ocenie Wnioskodawcy nie posiada on w 2007 r. miejsca zamieszkania na terytorium Polski dla celów podatkowych, w związku z czym, zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, w omawianym okresie podlega on i będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W świetle powyższego przepisu w celu stwierdzenia, czy Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski, konieczne jest przeanalizowanie jego sytuacji w świetle dwóch kryteriów :

  1. Kryterium długości pobytu na terytorium Rzeczypospolitej.


Jak wskazano powyżej, w 2007 r. Wnioskodawca będzie przebywał na terytorium Rzeczypospolitej krócej niż 183 dni. W związku z tym nie może zostać uznany za polskiego rezydenta podatkowego na postawie art. 3 ust. 1a pkt 2, tj. w oparciu o kryterium ilości dni pobytu na terytorium Polski.

  1. Kryterium posiadania ośrodka interesów życiowych.

Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o PIT, dla stwierdzenia posiadania przez osobę fizyczną ośrodka interesów życiowych na terytorium Polski konieczne jest, aby osoba ta posiadała w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

Wnioskodawca uważa, iż jego centrum interesów osobistych w 2007 r. powinno być oceniane przez pryzmat miejsca stałego zamieszkania oraz sytuacji rodzinnej. Jak zaznaczono w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca jest właścicielem domu w Szwajcarii, w którym na stałe zamieszkuje. Rodzice Wnioskodawcy podobnie jak on sam, mają obywatelstwo irlandzkie, przy czym przebywają na stałe na terytorium Irlandii. W Polsce Wnioskodawca nie posiada rodziny ani majątku nieruchomego, a pobyt ma charakter jedynie tymczasowy i jest związany wyłącznie z pełnieniem funkcji członka zarządu w Polskiej Spółce.

W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy w 2007 r. ośrodek jego interesów osobistych nie znajduje się na terytorium Polski.

Za obowiązki wykonywane w Polsce Wnioskodawca jest wynagradzany częściowo przez Polską Spółkę (wynagrodzenie przyznawane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Polskiej Spółki), a częściowo z zagranicy na podstawie zagranicznej umowy o pracę zawartej ze Spółką Brytyjską.

W 2007 r. Wnioskodawca wykonuje również pracę poza terytorium Polski, za którą jest wynagradzany przez Spółkę Brytyjską. Ponadto Wnioskodawca posiada inwestycje finansowe, jak również utrzymuje rachunki bankowe ( oszczędnościowe i inwestycyjne) w wielu Państwach. Dodatkowo, uzyskuje on dywidendy z zagranicy.

Wartościowy majątek ruchomy (tj. samochody) Wnioskodawca posiada w Szwajcariii Wielkiej Brytanii.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przytoczone powyżej okoliczności wskazują, że w świetle art. 3 ust. 1a pkt 1 nie posiada on w Polsce ośrodka interesów życiowych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów ( przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 4a cytowanej ustawy przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Definicja „osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie” odnosi się zatem bezpośrednio do określenia „miejsce zamieszkania” przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnym ustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Od 1 stycznia 2007 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera definicję miejsca zamieszkania osoby fizycznej do celów podatkowych (art. 3 ust. 1a ww. ustawy).

Za osobę posiadającą w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych uważa się taką, która przebywa w Polsce przez więcej niż 183 dni w roku kalendarzowym albo posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

W Pana przypadku pierwszy z wymienionych warunków nie będzie spełniony, gdyż deklaruje Pan, iż w trakcie 2007 roku Pana pobyt w Polsce nie przekroczy 183 dni.

Analizując natomiast drugi warunek czyli miejsce, gdzie znajduje się Pana centrum interesów osobistych lub gospodarczych należy stwierdzić, iż kraj, w którym przeważają powiązania osobiste, powinien być zasadniczo traktowany jako ośrodek interesów życiowych i osobistych.

Jest Pan obywatelem Irlandzkim.

W Polsce nie posiada Pan majątku nieruchomego, mieszka Pan w wynajmowanym apartamencie. Natomiast nieruchomości, których Pan jest właścicielem położone w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, pozostają do Pana dyspozycji podczas Pana pobytu w Polsce, przy czym w domu w Szwajcarii zamieszkuje Pan na stałe. Dodatkowo posiada Pan samochody w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Ponadto należy zaznaczyć, iż jest Pan osobą stanu wolnego a więc nie ma Pan współmałżonki z którą prowadziłby Pan wspólne gospodarstwo domowe.

Wobec tego trudno w tym stanie faktycznym mówić o ściślejszych powiązaniach osobistych z Polską i należy uznać, iż Pana pobyt w Polsce ma jedynie charakter tymczasowy i związany jest wyłącznie z pełnieniem funkcji członka zarządu w Polskiej Spółce, nie powoduje przeniesienia Pana centrum interesów osobistych do Polski.

Źródłem Pana dochodów są obecnie: wynagrodzenie otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w Polskiej Spółce oraz wynagrodzenie wypłacane na podstawie zagranicznej umowy o pracę zawartej w Wielkiej Brytanii ze Spółką Brytyjską.

Za obowiązki wykonywane w Polsce wynagradzany jest Pan częściowo przez Polską Spółkę (wynagrodzenie przyznawane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Polskiej Spółki), a częściowo z zagranicy na podstawie zagranicznej umowy o pracę zawartej ze Spółką Brytyjską.

Uzyskuje Pan również dochody w postaci odsetek od oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych i dywidend wypłacanych z zagranicy.

W kilku krajach ma Pan otwarte rachunki oszczędnościowe i inwestycyjne.

Jest Pan w posiadaniu karty stałego pobytu w USA. Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Wnioskodawcy są opłacane w Polsce. Dodatkowo Wnioskodawca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w Stanach Zjednoczonych i jest objęty opieką medyczną w tym państwie ( globalny program opieki zdrowotnej).

Wnioskodawca przynależy do dobrowolnych organizacji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Irlandii.

Powyższe wskazuje, że interesy gospodarcze jakie łączą Pana z Polską wynikają jedynie z uzyskiwania wynagrodzenia ze źródła przychodów położonego w Polsce.

Reasumując, opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, pozwala stwierdzić, iż w 2007 roku nie posiada Pan miejsca zamieszkania w Polsce, a zatem podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art.52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art.47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art.53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj