Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD/415-21/07
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-21/07
Data
2007.07.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
leasing


Pytanie podatnika
W jakim momencie czynsz inicjalny powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r. (data wpływu 3 lipca 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej czynszu inicjalnego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana ... stanu faktycznego wynika, iż w dniu 24 kwietnia 2007 r. spółka jawna „...", której Podatnik jest wspólnikiem, zawarła umowę leasingu na dwa samochody ciężarowe. Czas trwania umowy wynosi 60 miesięcy kalendarzowych. Zgodnie z umową, odpisów amortyzacyjnych przedmiotu leasingu dokonuje firma leasingowa (finansujący).
W dniu 7 maja 2007 r. spółka jawna „..." otrzymała fakturę VAT dotyczącą czynszu inicjalnego (wstępnej raty leasingowej) w wysokości 5 % wartości samochodów tj. w kwocie 18.574,88 zł. Kwota ta została zapłacona dnia 15.05.2007 r.

W dniu 29 czerwca 2007 r. Pan ... złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej momentu zaliczenia czynszu inicjalnego do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Podatnika czynsz inicjalny może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie poniesienia tj. zaksięgowania w księgach rachunkowych, ponieważ nie dotyczy całego okresu obowiązywania umowy lecz samego rozpoczęcia tej umowy.

Pan ... dodaje także, iż wysokość czynszu inicjalnego nie jest uzależniona od czasu, na jaki została zawarta umowa.

Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie informuje, iż zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. SC ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Z kolei w myśl art. 22 ust. 5D cytowanej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) (...).

Dla celów podatkowych czynsz inicjalny (opłata wstępna) jest kosztem innym niż bezpośrednio związany z przychodem, gdyż istotą czynszu inicjalnego w umowach leasingu jest to, że jest on ponoszony przed wydaniem przedmiotu leasingu i przystąpieniem do jego użytkowania. Jest to więc koszt związany z czynnością jednorazową (wydanie przedmiotu leasingu) umożliwiającąrealizację innej czynności - korzystania z przedmiotu leasingu.

Reasumując, czynsz inicjalny jest niewątpliwie związany z umową dotyczącą okresu przekraczającego rok podatkowy, ale nie jest kosztem dotyczącym okresu przekraczającego rok podatkowy.

Z uwagi na powyższe, czynsz inicjalny nie podlega rozliczeniu w czasie, gdyż jego zapłata jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingowej i jest ponoszona przed odbiorem przedmiotu leasingu. Czynsz inicjalny stanowi więc koszt uzyskania przychodów w dacie faktycznego poniesienia, czyli w dacie ujęcia kosztu w księgach rachunkowych.

Odnosząc cytowane przepisy do zadanego przez Pana pytania należy przyjąć, iż stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj