Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/550/43/2007BD
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/550/43/2007BD
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
inwestycje w obcych środkach trwałych
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy przysługiwało prawo do oliczenia całej kwoty podatku naliczonego od inwestycji w obcym środku trwałym, mimo częściowego jej zamortyzowania ?


Na podstawie przepisów:- art. 14a par. 1, 2 i 4 oraz art. 216, 217 i 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 02.04.2007r. uzupełnionego w dniu 24.04.2007r. oraz w dniu 11.05.2007r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie nie podziela poglądu wyrażonego we wniosku.

Pismem z dnia 02.04.2007r. /uzupełnionym w dniu 24.04.2007r. oraz w dniu 11.05.2007r./zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie korekty podatku naliczonego od inwestycji w obcym środku trwałym w przypadku zaprzestania jego użytkowania.We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny:Prowadzi Pani działalność gospodarczą od marca 2006r, której przedmiotem jest sprzedaż ceramiki sanitarnej. W czerwcu 2006r wynajęła Pani lokal użytkowy z przeznaczeniem na działalność handlową.W związku z adaptacją powyższego pomieszczenia poniesione zostały w m-cu czerwcu 2006r. wydatki w kwocie zł 8040,70 netto. Od nakładów w całości został odliczony podatek VAT. Wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w lipcu 2006r. po wprowadzeniu łącznej kwoty wydatków do ewidencji środków trwałych jako "inwestycja w obcym środku trwałym", od której naliczane były odpisy amortyzacyjne.Z końcem 2006r. zaprzestała Pani użytkowania lokalu. Niezamortyzowanej części inwestycji nie zaliczyła Pani do kosztów uzyskania przychodów, a firma wynajmująca lokal nie zwróciła poniesionych przez Panią wydatków.Z uzupełnienia do wniosku z dn. 11.05.2007r. wynika, że zawarta między stronami umowa najmu przewidywała możliwość dokonania zmian adaptacyjnych i modernizacyjnych na własny koszt najemcy za zgodą wynajmującego. Po zakończeniu umowy najmu wynajmujący przejął lokal bez zwrotu poniesionych wydatków na modernizację i bez żądania przywrócenia stanu poprzedniego. Strony z tego tytułu nie roszczą wobec siebie żadnych żądań finansowych. Adaptacja pomieszczenia polegała na wyłożeniu ścian i podłóg terakotą i glazurą, wymianie wyposażenia sanitarnego toalety. Wartość poniesionych nakładów nie podlegała rozliczeniu w czynszu W tak przedstawionym stanie faktycznym pyta Pani, czy należy skorygować naliczony podatek VAT od niezamortyzowanej części inwestycji.Zdaniem Pani, zgodnie z art.87 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługiwało Pani prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od inwestycji w obcym środku trwałym mimo tylko częściowego jej zamortyzowania.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie stwierdza, co następuje:

Przepisy regulujące prawny charakter umów najmu, dzierżawy i innych tego typu umów, sposób ich zawierania, przebieg i sposoby rozwiązywania uregulowane zostały w ustawie z dn.23.04.1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.)Zgodnie z art. 659k.c. wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przez czas trwania najmu najemca ma obowiązek używać rzeczy najętej w sposób określony w umowie, lub- jeśli umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.Stosownie do art. 676 w/w ustawy - jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według wyboru albo zatrzymać ulepszenie za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili ich zwrotu, albo żądać stanu poprzedniego.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że poniosła Pani wydatki w kwocie 8040,70 zł na adaptację wynajętego lokalu na działalność gospodarczą zaliczając je u siebie jako "inwestycje w obcym środku trwałym".Termin "inwestycje w obcym środku trwałym" występuje w ustawie o podatku dochodowym /art. 22a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie występuje natomiast w przepisach o podatku VAT.Na bazie powyższego przepisu, do celów podatkowych przyjmuje się, że inwestycją w obcym środku trwałym jest ogół kosztów poniesionych od dnia rozpoczęcia inwestycji niebędącej własnością podatnika do dnia przyjęcia jej do użytkowania.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Zatem w przedstawionym stanie faktycznym przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki dot. "inwestycji w obcym środku trwałym".

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 (-).Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, po zakończeniu umowy najmu nastąpiło przeniesienie dokonanych ulepszeń przez najemcę na rzecz wynajmującego bez zwrotu poniesionych kosztów mimo zatrzymania przez wynajmującego ulepszeń.Czynność ta spełnia przesłanki art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, w świetle którego, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ustawy jest świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Oznacza to, że z chwilą przeniesienia dokonanych ulepszeń na najemcę powstał u Pani z tego tytułu obowiązek podatkowy /art. 19 ust. 1 ustawy o podatku VAT/. Czynność ta jest opodatkowana wg stawki 22% i winna być udokumentowana fakturą wewnętrzną, o której mowa w art. 106 ust. 7 ustawy. Podatek w niej wynikający winien być wykazany w ewidencji dostaw i rozliczony w deklaracji VAT-7 za m-c, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wystąpienia usługi przeniesienia na najemcę dokonanych ulepszeń.

W tej sytuacji Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie uznaje, iż nie występuje u Pani obowiązek korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z dokonanymi nabyciami związanymi z adaptacją i modernizacją lokalu, jednak zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami, przeniesienie ulepszeń na najemcę jest usługą podlegającą opodatkowaniu wg stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT, tj. 22%.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj