Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-67b/07/UK/MK
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-67b/07/UK/MK
Data
2007.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
prowadzenie
usługi archiwizacji danych
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii czy usługa prowadzenia archiwum opisana w zapytaniu jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia 27.06.2007r. (wpływ do tut. urzędu 28.06.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej usług prowadzenia archiwum w ramach umowy współpracy

postanawia

uznać stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku w zakresie podatku od towarów i usług za prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 28.06.2007 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług prowadzenia archiwum.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przestawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca na podstawie umowy o współpracy świadczy usługę polegającą na przechowywaniu dokumentów zlikwidowanych spółdzielni pracy. Likwidowanym spółdzielniom Strona wystawia jednorazowe faktury za przyjęcie ich dokumentów na przechowanie. Natomiast bieżące koszty prowadzenia archiwum pokrywa Spółdzielczy Związek Rewizyjny, z którym Wnioskodawca podpisał umowę o współpracy na podstawie wystawionej przez Stronę faktury.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii czy usługa prowadzenia archiwum opisana w zapytaniu jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Spółki powyższa usługa sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 92.51.12 i podlega zwolnieniu z podatku VAT zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o podatku od towarówi usług.

Ustosunkowując się do przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - zwanego dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium RP.

Dostawa towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy oznacza wg ustawodawcy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Powyższe przepisy oznaczają iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje (realizowane przez „Podatników” w rozumieniu ustawy) wykonywane w ramach działalności gospodarczej chyba, że wyjątkowo ze względu na specyfikę danej czynności nie można określić jako dostawy towarów, „czynności zrównanych z dostawą towarów” lub jako świadczenia usług. Przyjęcie natomiast przez Ustawodawcę szerokiej definicji usług zawartej w art. 8 ustawy pozwalające na objęcie podatkiem od towarów i usług co do zasady wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, które nie stanowią dostawy towarów pozwala na zakwalifikowanie odpłatnej usługi przechowywania dokumentów w archiwum do odpłatnego świadczenia usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku VAT usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W powyższym załączniku pod pozycją 11 zostały wymienione usługi z grupowania PKWiU ex 92 z wyłączeniem w pkt 5 ze zwolnienia od podatku usługi wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą (PKWiU 92.5).

Świadczone przez Podatnika usługi archiwów sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.51.12, mieszczą się zatem w załączniku nr 4 (w grupowaniu PKWiU ex 92) i nie zostały wyłączone z przewidzianego w nim zwolnienia.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Wnioskodawcy, że usługi prowadzenia archiwum na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione od podatku VAT.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj