Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
OR/415-8/07
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OR/415-8/07
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
obniżka (obniżenie)
podatek
ryczałty
ulga uczniowska
wyszkolenie uczniów


Pytanie podatnika
Czy przyznane decyzją urzędu skarbowego ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów można zastosować do odliczenia od należnego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, złożonego w dniu 02.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że prawidłowe jest stanowisko Pana, przedstawione we wniosku w indywidualnej sprawie, dotyczącej;
- prawa do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych o kwotę przyznanej i niewykorzystanej ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia.

Uzasadnienie

We wniosku, złożonym w dniu 02.05.2007 r. wnosi Pan się o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa - zgodnie z art. 14a § 3 w/w ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu, gdzie m.in. zajmuje się Pan przyuczaniem uczniów do zawodu sprzedawcy. Działalność ta jest opodatkowana podatkiem dochodowym - liniowym PIT 5L.
Z tytułu kształcenia uczniów Urząd Skarbowy przyznał Panu ulgę, której dotąd nie odliczył Pan w kwocie 20.000zł. Dodatkowo osiąga Pan przychody z udziału w spółkach ... i ... opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Prosi Pan o wyjaśnienie, czy przyznane Panu decyzją Urzędu Skarbowego ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów może Pan zastosować do odliczenia od należnego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pana zdaniem; kwotę tych niewykorzystanych ulg z tytułu wyszkolenia uczniów może Pan odliczyć od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż nie może Pan tej ulgi odliczyć od podatku liniowego.
Wyrażone przez Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie tut. Organ uznał za prawidłowe, co uzasadnia się w następujący sposób.

Z dniem 1 stycznia 2004 roku, z uwagi na regulacje zawarte w art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) oraz art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 zezm.), ulga uczniowska została zniesiona. Powyższe nie oznacza jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Zgodnie bowiem z powołanymi poniżej przepisami, podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do ulgi uczniowskiej na podstawie dotychczasowych przepisów, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym, obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, mają prawo do dokonywania odliczeń z tytułu ulgi uczniowskiej po dniu 1 stycznia 2004 r. w oparciu o przepisy, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004 r.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym, podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 ze zm.) podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r.

Jednocześnie zgodnie z art. 4 ust. 4 w/w ustawy, podatnicy o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczane od podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.):

Zgodnie z przepisem art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., podatnicy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, oraz uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1, mogą korzystać z ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanej ulgą uczniowską. Zgodnie z przepisem art. 53 ust. 15 przywołanej powołanej ustawy, jeżeli podatnik w okresie korzystania z ulgi uczniowskiej zmieni formę opodatkowania i jest opodatkowany w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym, nie wykorzystaną część ulgi w zryczałtowanym podatku dochodowym odlicza od podatku dochodowego.

Kwestie dokonywania odliczeń z ulgi z tyt. wyszkolenia ucznia dotyczą również podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. - w brzmieniu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2004 r.

W myśl art. 13 ust. 4 w/w ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 27c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004, podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3, mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów, zwanej ulgą uczniowską.

Z przywołanych powyżej przepisów wynika zatem, że podatnik ma prawo, na zasadzie praw nabytych do do odliczania ulgi uczniowskiej, aż do całkowitego jej wykorzystania, bez względu na stosowaną formę opodatkowania. Realizacja tej ulgi może odbywać się niezależnie od formy opodatkowania osiąganych przychodów z działalności gospodarczej. Realizacja ulgi uczniowskiej wynika bowiem z formy opodatkowania, w jakiej podatnik opłaca podatek dochodowy. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, podatnik obniża o kwotę ulgi podatek dochodowy, wyliczony przy zastosowaniu skali podatkowej. Podatnik opodatkowany w formie zryczałtowanej o kwotę przyznanej ulgi pomniejsza zryczałtowany podatek dochodowy. Istotne jest to, aby kwota ulgi nie została odliczona dwukrotnie; czyli w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór przez Pana opodatkowania podatkiem liniowym oznacza konieczność rezygnacji z odliczenia wszelkich ulg, w tym z odliczenia od podatku ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów. Podatnikowi opodatkowanemu podatkiem liniowym przysługuje bowiem tylko prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne (zgodnie z art. 30c ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ) oraz prawo do odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne (art. 27b tej ustawy). Nie ma jednak przeszkód, aby odliczeń z tytułu ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów dokonywał Pan od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, wyliczonego od przychodów z pozostałej działalności gospodarczej, prowadzonej w spółkach cywilnych.

Po uwzględnieniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dacie wydania niniejszego postanowienia, należy więc stwierdzić, że ma Pan prawo do obniżenia kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych o kwotę przyznanej i niewykorzystanej ulgi z tytuł wyszkolenia uczniów.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 tej ustawy, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 tej ustawy, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania niniejszego postanowienia w stosunku do podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj