Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-586/12/AP
z 27 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-586/12/AP
Data
2012.07.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
usługi budowlane


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku ze świadczeniem usług budowlanych na terytorium Belgii.



Wniosek ORD-IN 738 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2012 r. (data wpływu 21 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w kraju UE w związku z wykonywaniem usług na terytorium Belgii - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w kraju UE w związku z wykonywaniem usług na terytorium Belgii.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą od kwietnia 2011 r. i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Obecnie świadczy usługi budowlane na terytorium Belgii. W związku z nabywaniem w kraju UE materiałów służących działalności budowlanej otrzymuje faktury z podatkiem naliczonym w danym kraju w walucie euro. Do tych transakcji posługuje się numerem identyfikacyjnym PL. Do każdej otrzymanej faktury z tytułu nabycia towarów wystawia fakturę wewnętrzną. Pana zakupy nie stanowią wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż towar nie opuszcza kraju UE. W deklaracji VAT-7 wykazuje je Pan jako nabycie towarów i usług i odlicza podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano pytanie sprowadzające się do kwestii:


Czy prawidłowo odlicza Pan podatek naliczony związany z nabyciem towarów na terenie UE...


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowo odlicza podatek naliczony związany z nabyciem towarów na terenie UE.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl ust. 2 powyższego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi:


  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

    1. z tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

    1. z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

  2. w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego z tytułu:

    1. świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca,
    2. dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 lub 7 podatnikiem jest ich nabywca,
    3. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

  5. kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadkach, o których mowa w art. 33a;
  6. różnica podatku, o której mowa w art. 29 ust. 18 i art. 37.


W oparciu o ust. 8 pkt 1 powołanego wyżej artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Na podstawie zasady ogólnej zawartej w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Zgodnie z art. 28e ustawy, w przypadku usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach i obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Stosownie do art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie (…)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jako podatnik VAT UE świadczy Pan usługi budowlane na terytorium Belgii. W tym celu nabywa w innym niż Polska kraju UE materiały służące wykonywaniu usług i otrzymuje faktury w walucie euro. Dla tych transakcji podaje swój numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL. Do każdej otrzymanej faktury wystawia fakturę wewnętrzną. Zakupy te nie stanowią wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie opuszczają kraju UE.

Analiza powołanych regulacji wskazuje, że w każdym przypadku warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W sytuacji, gdy podatnik wykonuje czynności poza granicami kraju, odliczenie podatku naliczonego jest możliwe pod warunkiem, że czynności te wykonywane w Polsce podlegałyby opodatkowaniu. Na podstawie przepisu art. 86 ust. 2 ustawy, ustawodawca - poza prawem odliczenia podatku naliczonego w fakturze dokumentującej krajową transakcję zakupu towarów i usług - umożliwił również odliczenie podatku naliczonego w związku z dokonaniem m. in. transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w przypadku których nabywca jest zobligowany do wystawienia faktury wewnętrznej na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy. Kwotę podatku naliczonego stanowi wówczas kwota podatku należnego od tej transakcji, podlegająca rozliczeniu na terytorium Polski. Zatem w sytuacji dokonania zakupu na terytorium innego kraju UE niż Polska, jedynie wówczas, gdy towary zostają przemieszczone do Polski (co skutkuje obowiązkiem podatkowym na terytorium kraju), istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego od tych transakcji.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, iż nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku związanego z nabyciem w innym niż Polska kraju UE materiałów wykorzystywanych do wykonywania usług budowlanych w Belgii. Z wniosku wynika bowiem, że nie następuje ich wewnątrzwspólnotowe nabycie (wskazał Pan, iż towary nie opuszczają kraju UE). Wobec powyższego, pomimo, iż wykonywane przez Pana w Belgii usługi, gdyby były świadczone na terytorium Polski podlegałyby opodatkowaniu, od zakupów, o których mowa we wniosku, dokonywanych poza krajem, ustawodawca nie przewidział możliwości odliczenia podatku naliczonego, jak również nie zobligował do wystawiania faktur wewnętrznych.

Jednocześnie należy wskazać, iż w przedmiotowym przypadku, skoro miejscem świadczenia i opodatkowania usług jest terytorium Belgii, winien Pan zapoznać się z obowiązującymi w tym kraju przepisami dotyczącymi ewentualnego obowiązku rejestracji dla celów rozliczania podatku od wartości dodanej i korzystania z prawa do odliczenia podatku z tytułu dokonywanych zakupów.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj