Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-3/415-50/07
z 11 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-3/415-50/07
Data
2007.07.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
emeryci
opodatkowanie
podatek dochodowy od osób fizycznych
służba wojskowa
świadczenie pieniężne
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy od przyznanego żołnierzowi i członkom jego rodziny zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu oraz kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju należy stosować 20% zryczałtowany podatek dochodowy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 200 5r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 29.05.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 01.06.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28.06.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 05.07.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego opodatkowania zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju uznaje stanowisko wnioskującego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 29.05.2007 r. Wojskowe Biuro Emerytalne zwróciło się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, iż Wnioskujący działając na podstawie art. 95 pkt. 6 i art. 96 ust. 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie zawodowej żołnierzy zawodowych /Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm./ oraz par. 2 ust. 1 w związku z par. 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lutego 2004r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin /Dz. U. Nr 67, poz. 618/ i § 3 ust. 1 pkt. 5 w związku z par. 2 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004 r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe /Dz. U. Nr 140, poz. 1487/ - przyznaje prawo do zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju.

Stanowisko Wnioskującego:
Zdaniem Wnioskującego od przyznanego żołnierzowi zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju należy zastosować 20% zryczałtowany podatek dochodowy, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Swoje stanowisko wnioskujący uzasadnia zastosowaniem ww. przepisu analogicznie w przypadku wypłaty świadczenia pieniężnego należnego przez okres roku po zwolnieniu ze służby wojskowej, wypłacanego byłym żołnierzom na podstawie art. 95 ust. 1 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie zawodowej żołnierzy zawodowych, gdyż, jako płatnik pobiera wówczas 20% zryczałtowany podatek.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Stare Miasto po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia: co następuje:

Zgodnie z treścią art. 95 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych /Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm./ żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 94 przysługują następujące należności pieniężne:
1) przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;
2) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby oraz za lata poprzednie, nie więcej jednak niż za trzy lata;
3) dodatkowe uposażenie roczne za rok, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby;
4) zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby przejazd na koszt wojska;
5) gratyfikacja urlopowa niewykorzystana w roku zwolnienia ze służby;
6) zwrot kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju - wysokości i na zasadach określonych jak dla żołnierzy zawodowych przeniesionych do pełnienia służby winnej miejscowości.

Stosownie do zapisu art. 12 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że do przychodów pracownika zaliczyć należy wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł on otrzymać jako pracownik. Są nimi nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartej umowy o pracę lub umowy o podobnym charakterze ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakiś sposób wiążą się z faktem wykonywania pracy.

Zatem zwrot kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju - stanowią w myśl wyżej powołanych przepisów przychód ze stosunku służbowego podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych w roku podatkowym, w którym został otrzymany lub pozostawiony do dyspozycji podatnika.

W myśl art. 30 ust. 1 pkt. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy - w wysokości 20% należności.

A zatem opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z treścią cyt. wyżej przepisu podlegać będzie jedynie świadczenie pieniężne, o którym mowa w treści art. 95 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie zawodowej żołnierzy zawodowych, wypłacone dla żołnierzy zawodowych zwolnionych ze służby stałej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto nie podziela stanowiska Wnioskującego w tej sprawie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika (podatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj