Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-0054/07/AK
z 21 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0054/07/AK
Data
2007.06.21



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
rachunek walutowy
różnice kursowe
środki własne
waluta obca


Pytanie podatnika
Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w stanie prawnym obowiązującym w 2006r. ujemne różnice kursowe z tytułu sprzedaży bankowi waluty obcej zmniejszały przychody podatkowe, skutkując uzyskaniem przychodu w wartości ujemnej.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: przychody podatkowe - przychody w wartości ujemnej

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka z o.o. posiadała w 2006 roku dwa rachunki bankowe prowadzone w banku zagranicznym: jeden prowadzony w jenach japońskich, drugi prowadzony w złotych polskich. Spółka przekazała jeny z rachunku walutowego na rachunek prowadzony w złotych polskich, co faktycznie oznacza, że Spółka odsprzedała bankowi posiadaną walutę obcą, uzyskując w zamian złote polskie.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w stanie prawnym obowiązującym w 2006r. ujemne różnice kursowe z tytułu sprzedaży bankowi waluty obcej zmniejszały przychody podatkowe, skutkując uzyskaniem przychodu w wartości ujemnej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w sytuacji, gdy zostaną ustalone ujemne różnice kursowe z tytułu odsprzedaży bankowi posiadanych walut, skutkujące uzyskaniem przychodu wyrażonego w wartości ujemnej, to Podatnik jest zobowiązany wykazać taką wartość w deklaracji podatkowej w pozycji „przychody”. Nie ma bowiem przepisu do uznania powyższych ujemnych różnic kursowych z tytułu odsprzedaży waluty bankowi zrealizowanych w 2006r. za koszty uzyskania przychodu.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Natomiast z art. 12 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. wynika, iż jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Analogicznie zgodnie z art. 15 ust. 1 zdanie 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Natomiast z trzeciego zdania art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. wynika, iż jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Jak stanowi art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W świetle powyższych przepisów w stanie prawnym obowiązującym do 31.12.2006r. do przychodów lub kosztów w rachunku podatkowym zalicza się wyłącznie faktycznie zrealizowane różnice kursowe. Przy odsprzedaży przez Spółkę własnych walut obcych lub przy ich wypłacie z rachunku bankowego, a zatem również w przypadku przelania na żądanie Spółki środków finansowych z rachunku walutowego na złotówkowy, Spółka na dzień wypłaty lub przelania środków powinna ustalić przychód według kursu kupna walut obcych banku przelewającego walutę z rachunku walutowego na złotówkowy.

Jednocześnie jednak - ponieważ walutę tą Spółka otrzymała wcześniej z tytułu sprzedaży eksportowej lub też nabyła - Spółka powinna ustalić wartość w złotych środków przelanych na rachunek złotówkowy. Wartość tę należy ustalić:

  • w przypadku, gdy waluty te Spółka otrzymała - według kursu kupna walut z dnia ich otrzymania ogłoszonego przez bank prowadzący rachunek bankowy Spółki,
  • w przypadku, gdy waluty te Spółka nabyła - według kursu sprzedaży walut z dnia ich nabycia ogłoszonego przez bank sprzedający walutę Spółce.

Ustalone w ten sposób różnice kursowe stanowić będą w Spółce przychód albo koszt uzyskania przychodów. Przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych powstają wówczas, gdy kurs kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu był wyższy od kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Jeżeli natomiast kurs kupna waluty z dnia faktycznego otrzymania przychodu (tj. z dnia, w którym podatnik dokonał sprzedaży waluty) był niższy niż kurs kupna waluty z dnia jej otrzymania albo kurs sprzedaży z dnia jej nabycia, to tak powstałe różnice kursowe nie zmniejszą przychodów podatnika, lecz wpływają na zwiększenie jego kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślić należy odmienność konstrukcji przepisów art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r., które regulowały kwestie związane ze zwiększeniem bądź zmniejszeniem przychodu (kosztu podatkowego) o różnice wynikające z występowania różnych kursów walut, w sytuacji gdy przychody (koszty) wyrażone były w walutach obcych od przepisów art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a tej ustawy, które regulowały kwestie powstania przychodu bądź kosztu podatkowego z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych.

Z art. 12 ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. wynika, że przychody (koszty podatkowe) podwyższa się lub obniża (a więc koryguje) o różnice wynikające z zastosowania różnych kursów walut. Natomiast w przypadku przepisów art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992r. - jak już wyżej stwierdzono - obowiązywała reguła, iż dodatnie różnice kursowe (ekonomicznie korzystne dla podatnika) wpływają na przychody a ujemne (ekonomicznie niekorzystne dla podatnika) na koszty podatkowe.

Reasumując, w ocenie tut. Organu podatkowego stanowisko Wnioskodawcy, iż zmniejszenie przychodów wskutek rozliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcych na rachunku bankowym może skutkować przedstawieniem przychodów w składanym zeznaniu podatkowym w wartościach ujemnych jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj