Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP 443/25/06/ZM
z 14 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/25/06/ZM
Data
2006.03.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa
znaczki
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy Spółka wykonująca usługi administrowania wspólnotami mieszkaniowymi, kupując znaczki pocztowe naklejane na korespondencji wspólnot, może obciążyć wspólnoty za te znaczki wystawiając fakturę VAT ze stawką zwolnioną?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03 marca 2006 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka prowadzi działalność w zakresie administrowania budynkami mieszkalnymi. W trakcie wykonywania tych czynności Spółka zakupuje znaczki pocztowe bądź też skarbowe które są naklejane na korespondencji wysyłanej w imieniu Wspólnot Mieszkaniowych, którymi Spółka administruje. Spółka obciąża Wspólnoty wartością naklejonych znaczków. Zakup dokonywany jest w celu ich sprzedaży na rzecz klientów (wspólnot mieszkaniowych). Wynagrodzenie za znaczki jest pobierane niezależnie od wynagrodzenia za świadczone usługi administrowania.

Zdaniem Spółki właściwym dokumentem dotyczącym udokumentowania powyższej transakcji będzie faktura VAT gdzie wykazana zostanie sprzedaż ze stawką zwolnioną.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami dla celów ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Aby dana czynność mogła być uznana za dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, musi spełniać trzy następujące warunki:
1.przedmiotem dostawy mają być towary,
2.dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarem jak właściciel,
3.dostawa odbywa się za wynagrodzeniem.
W przedmiotowej sytuacji zostają spełnione powyższe warunki a co za tym idzie czynność należy określić jako dostawa towarów. Fakt, że Spółka następnie wykorzystuje przedmiotowe znaczki do wykonania czynności w ramach usługi administrowania nie zmienia tej kwalifikacji. Dysponowanie tymi znaczkami dokonane po dostawie odbywa się w imieniu i na rzecz wspólnot.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy zwalnia się od podatku dostawę za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu. Uwzględniając, że Spółka „obciążą wspólnoty wartością naklejonych znaczków”, dostawa dokonywana jest za cenę równa wartości nominalnej, co daje prawo do zastosowania przedmiotowego zwolnienia od podatku.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży ... . Ustawa w art. 2 pkt 22 definiuje pojęcie sprzedaży jako między innymi odpłatną dostawę towarów. Wobec powyższego Spółka winna w celu udokumentowania dostawy znaczków wystawić fakturę VAT.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj