Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP 443/15/06/ZM
z 23 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/15/06/ZM
Data
2006.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
opodatkowanie
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy zużycie w trakcie prowadzonej w ramach działalności gospodarczej usługi reklamy świadczonej dla innego podmiotu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 lutego 2006 (data wpływu 06.02.2006) uzupełnionego pismem z dnia 10.03.2006 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka prowadzić będzie działalność na zlecenie klientów, polegającą na organizowaniu i realizacji akcji promocyjnych. Akcje te prowadzone będą w sklepach samoobsługowych . Prezentacja produktów będzie polegała na przedstawienie ich właściwości np. w przypadku pieluszek jednorazowych – prezentacja ich chłonności poprzez nalewanie do nich wody. Produkty te w trakcie prezentacji zostaną zużyte. Produkty te zostaną zakupione po cenach rynkowych od zleceniodawcy usługi.

Zdaniem Spółki nie istnieje obowiązek wystawienia faktury VAT wewnętrznej i opodatkowania zużytych w trakcie prezentacji produktów.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w art. 5 ust. 1 określa zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W artykule tym określono, że opodatkowaniu podlega, między innymi odpłatna dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Stosowanie zaś do ust. 2 tego artykułu przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W przedstawionym stanie faktycznym Spółka nie dokonuje dostawy. Zużycie towarów w trakcie ich prezentacji z pewnością nie jest dostawą, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy gdyż nie dochodzi do przeniesienia praw do rozporządzania tymi produktami. Prawo to zachowuje Spółka.

Zużycie tych produktów w trakcie świadczonej usługi nie można też utożsamiać z czynnością o której mowa w art, 7 ust.2 ustawy choćby z tej przyczyny, że zużycie to wiąże sie z celem prowadzonego przedsiębiorstwa, jakim w tym przypadku jest reklama wykonywana na rzecz innego podmiotu.
Uwzględniając że w opisanym stanie faktycznym (w którym Spółka opisała sposób prowadzenia akcji promocyjnej) nie dochodzi do dostawy towarów a zużycie uprzednio zakupionych towarów odbywa sie w ramach świadczonych usług reklamowych, nie zachodzi konieczność opodatkowania zużytych towarów, a co za tym idzie wystawienia faktury wewnętrznej.
Nadmienić należy, że opodatkowanie usługi reklamowej pozostaje poza treścią niniejszej interpretacji.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj