Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2-443-58-06-65973
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2-443-58-06-65973
Data
2006.08.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
import towarów
opakowania
skład celny


Pytanie podatnika
Wnioskodawca ma zamiar kupić towar handlowy z firmy ze Stanów Zjednoczonych. Towar składowany jest w składzie celnym na Litwie. Towar zostanie sprzedany i przewieziony bezpośrednio z Litwy do firmy na Białorusi. Towar nie będzie transportowany do Polski. Czy powyższy zakup można potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ponieważ towar ten znajduje się na terytorium Litwy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.06.2006 r, doręczonego w dniu 14.06.2006 r. z zakresu podatku od towarów i usługstwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca ma zamiar kupić towar handlowy z firmy ze Stanów Zjednoczonych. Towar ten jest już składowany na składzie celnym na Litwie. Towar zostanie sprzedany i przewieziony bezpośrednio z Litwy do firmy na Białorusi. Towar nie będzie transportowany do Polski.Spółka zwraca się z zapytaniem, jak potraktować powyższe transakcje, tj. czy zakup potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, ponieważ towar ten znajduje się na terytorium Litwy. Do faktury zakupu w ocenie Spółki należałoby doliczyć podatek VAT w wysokości 22%, a następnie wystawić notę wewnętrzną także z naliczonym podatkiem VAT, w wysokości 22 %.
Zdaniem Wnioskodawcy, zakup towaru należy traktować jako import z kraju z poza Unii Europejskiej. Na podstawie faktury zakupu, dokumentów SAD towar zostałby przyjęty do firmy jako zakupiony. Sprzedaż tego towaru na Białoruś należy zakwalifikować jako eksport i wystawić fakturę sprzedaży ze stawką podatku VAT 0%.

Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza powyższego stanowiska.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Podatnik dokonuje sprzedaży towaru ze składu celnego znajdującego się na terenie Unii Europejskiej, poza teren Unii Europejskiej. Towar ten został poprzednio wprowadzony do tego składu w wyniku przywozu z kraju nie wchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej.
Zgodnie z art. 5.ust 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2} eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przy czym, w myśl art 2 pkt 8 powołanej ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz;
Z kolei, przez import towarów, zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zgodnie z art. 9 ust. 1 wymienionej ustawy, to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, w myśl art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, to wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 1 wymienionej ustawy, przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaś przez terytorium Wspólnoty, na podstawie art. 2 pkt 3 tej ustawy rozumie się terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, a zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty.
W związku z przytoczonymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, zdaniem tutejszego Organu podatkowego czynności opisane przez Spółkę we wniosku nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a wymienionych w przywołanym art. 5 ust. 1 tej ustawy, gdyż nie spełniają one znamion ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 9 ust. 1), ani importu towarów (art. 2 pkt 7), ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (art. 13 ust. 1), ani też eksportu towarów (art. 2 pkt 8), nie jest to również sprzedaż towaru czy świadczenie usługi na terytorium kraju. Wynika to z faktu, iż towar nie został dopuszczony do obrotu na terytorium kraju.
W związku z powyższym transakcja dotycząca sprzedaży towarów nie dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju ze składu celnego na rzecz kontrahentów z państw trzecich, tj. nie będących członkami Unii Europejskiej, nie podlega ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Stanowi natomiast kategorię czynności wykonywanej poza terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj