Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443_46/4/07
z 21 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443_46/4/07
Data
2007.06.21



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
import usług
miejsce świadczenia
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Zdaniem Podatnika, usługa pokrycia towarów warstwą ochronną podlegać będzie opodatkowaniu na terenie Niemiec, ponieważ nie zostanie spełniony warunek zawarty w treści art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, a otrzymaną od kontrahenta niemieckiego fakturę za wykonaną usługę zaksięguje w koszty nie traktując jej jako importu usług. W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej miejsca opodatkowania usługi pokrycia towarów warstwą ochronną.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza dostarczać towary własnej produkcji do kontrahenta zagranicznego pochodzącego z państwa członkowskiego Wspólnoty, tj. Niemiec. Przed przeniesieniem prawa do dysponowania towarami jak właściciel na ww. kontrahenta, przedmiotowe towary będą podlegać dodatkowej obróbce (nałożenie warstwy ochronnej). Usługa nałożenia warstwy ochronnej świadczona będzie przez niemiecką firmę usługową. Towary do niemieckiej firmy usługowej posiadającej europejski numer NIP, Wnioskująca dostarczy na własny koszt transportem wykonywanym przez wynajętego przewoźnika.

Zdaniem Podatnika, usługa pokrycia towarów warstwą ochronną podlegać będzie opodatkowaniu na terenie Niemiec, ponieważ nie zostanie spełniony warunek zawarty w treści art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, a otrzymaną od kontrahenta niemieckiego fakturę za wykonaną usługę zaksięguje w koszty nie traktując jej jako importu usług.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zdaniem tut. organu podatkowego, przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wskazuje, iż Spółka jest nabywcą usług na ruchomym majątku rzeczowym, świadczonych na Jej rzecz przez kontrahenta z Niemiec na terytorium Niemiec. Wątpliwości Podatnika dotyczą natomiast wskazania, czy przedmiotowe usługi spełniają definicję importu usług, a tym samym czy zachodzi u Podatnika konieczność ich opodatkowania na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Z kolei przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 wskazywanej ustawy stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 17 ust. 2 przywoływanej ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

W myśl natomiast art. 27 ust. 1 przywoływanej ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d cyt. ustawy podatkowej, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Stosownie zaś do art. 28 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Dokonując analizy ww. regulacji prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż miejscem opodatkowania usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ww. ustawy podatkowej). W opisywanym przez Podatnika stanie faktycznym jest to terytorium Niemiec. Z przedstawionego przez Wnioskującą stanu faktycznego wynika, iż opisane usługi świadczone są na towarach będących własnością Podatnika, które po dokonaniu na nich ww. usług, zostają na terytorium Niemiec. Zatem, w przedstawionej sytuacji nie znajdą zastosowania szczególne regulacje przywoływanego art. 28 ust. 7 ustawy o VAT.

Zgodnie z powyższym w opisanym stanie faktycznym, miejscem świadczenia ww. usług będzie terytorium Niemiec. Zatem, przedmiotowe czynności nie mogą być opodatkowane przez Wnioskującą na terytorium kraju jako import usług.

Uwzględniając powyższe, stanowisko Podatnika, należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj