Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D6/443-15/07
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D6/443-15/07
Data
2007.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
otrzymanie prowizji
podstawa opodatkowania
prowizje


Pytanie podatnika
Czy otrzymana prowizja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.05.2007 r. wpłynął wniosek Strony (uzupełniony w dniu 26.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Strona jest podatnikiem podatku VAT. Wykonuje usługi pośrednictwa handlowego na podstawie umowy zawartej z niemiecką firmą, w zakresie sprzedaży towarów należących do kolekcji tej firmy. Świadczone w imieniu niemieckiej firmy usługi polegają na pozyskiwaniu klientów (odbiorców) poprzez prezentację oferty, prace związane z tłumaczeniem, przekazywaniem informacji odnośnie cen, opakowań, terminu realizacji zamówienia czy dostawy itp. Towary są fakturowane przez firmę niemiecką i wysyłane z siedziby firmy (w Niemczech) do Polski oraz na Ukrainę. Zgodnie z umową firma sporządza raport o osiągniętych obrotach oraz informuje Stronę o kwocie należnej prowizji. Po otrzymaniu kwoty prowizji Strona wystawia fakturę VAT.

Zapytanie: Czy otrzymana prowizja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce?

Stanowisko Strony:
Zdaniem Podatnika, na podstawie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit c ustawy o VAT prowizja otrzymana od kontrahenta z Unii Europejskiej (Niemiec) nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.07.2007r stosownie do swojej właściwości miejscowej Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa następująco:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy– w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ww. ustawy w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych z dostawą towarów – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów – z zastrzeżeniem ust. 6.

Stosownie do art. 28 ust. 6 ww. ustawy w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest pośrednikiem działającym w imieniu i na rzecz osób trzecich – firmy z kraju Unii Europejskiej (Niemiec).

Dokonując analizy powyższego w oparciu o ww. przepisy, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że usługi pośrednictwa związanego z dostawą towarów, wykonane przez podatnika w imieniu i na rzecz firmy z kraju Unii Europejskiej (Niemiec) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie kraju, w którym dokonana jest dostawa towarów. Zgodnie z ww. art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy – za miejsce dokonania dostawy - w przypadku sprzedaży towarów z kraju Unii do Polski (Ukrainy) – będzie kraj Unii, w którym rozpoczyna się wysyłka tego towaru. Tam też będzie podlegała opodatkowaniu transakcja pośrednictwa dokonywana przez Stronę.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny oraz zapytanie podatnika należy stwierdzić, że otrzymana prowizja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Załączników złożonych do pisma nie poddano ocenie.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj