Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-14/3/GJ/07
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-14/3/GJ/07
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży pierwszego mieszkania w domu wielorodzinnym, w którym każdy z inwestorów będzie właścicielem dwóch mieszkań, kosztem uzyskania przychodów będzie kwota wydatków poniesionych na budowę obydwu mieszkań?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn.zm.), w związku z wnioskiem z dnia 28.02.2007r. ( data wpływu do tut. Organu – 07.03.2007r.) w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza stanowiska podatnika i uznaje je za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Podatnik wspólnie z innymi inwestorami zamierza wybudować budynek mieszkalny wielorodzinny , w którym każdy z inwestorów będzie właścicielem dwóch mieszkań. Czy przy sprzedaży pierwszego mieszkania kosztem uzyskania przychodu będzie kwota wydatków poniesionych na budowę obydwu mieszkań?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem podatnika, przy sprzedaży pierwszego mieszkania kosztem uzyskania przychodu będą wydatki poniesione na budowę dwóch mieszkań .

Ocena prawna stanowiska:

Dokonując transakcji sprzedaży jednego lokalu, kosztem uzyskania przychodów jest proporcjonalny udział wydatków poniesionych na budowę tego lokalu do wydatków poniesionych na budowę dwóch lokali przypadających na każdego inwestora. Nie ma tutaj zastosowania zasada narastającego naliczania kosztów. Każda transakcja sprzedaży jest transakcją odrębną , w wyniku której osiągnięty zostaje dochód podlegający opodatkowaniu.

Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy wyrażonym we wniosku w zakresie narastającego naliczania kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży poszczególnych lokali mieszkalnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj