Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-39-415/07/ZDB
z 27 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-39-415/07/ZDB
Data
2007.06.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kredyt
podatek
podatek dochodowy od osób fizycznych
spłata kredytu
sprzedaż
sprzedaż mieszkania
sprzedaż nieopodatkowana
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy spłata zaciągniętego kredytu może stanowić podstawę pomniejszenia przychodu dla ustalenia 10 % podatku zryczałtowanego należnego od przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży kawalerki ?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31.05.2007r.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 31.05.2007r. stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pan wraz z małżonką dokonać zbycia lokalu mieszkalnego (kawalerki) przed upływem 5 lat od daty jego nabycia. Wcześniej przed sprzedażą zamierzają Państwo kupić inne mieszkanie - większe, zaciągając na jego zakup kredyt mieszkaniowy. Pytanie Pana sprowadza się do ustalenia czy spłata zaciągniętego kredytu może stanowić podstawę pomniejszenia przychodu dla ustalenia 10 % podatku zryczałtowanego należnego od przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży kawalerki ? Pana zdaniem jeżeli środki ze sprzedaży kawalerki będą przeznaczone w całości na spłatę kredytu, tego podatku nie powinien Pan płacić.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a), lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm), źródłami przychodów są m. in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (...) – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Na mocy art. 28 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym (w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r.), podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika . Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r. wynika, iż wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, a także na spłatę odsetek od kredytów zaciągniętych na cele o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zaś cele z lit. a) cytowanego artykułu to m. in. - nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu (...) - nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Reasumując, po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, iż uzyskany przychód ze zbycia mieszkania w części wydatkowanej w okresie 2 lat od daty zbycia na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie innego lokalu mieszkalnego będzie korzystał ze zwolnienia z 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie ww. przepisu. W terminie 14 dni od dokonania odpłatnego zbycia należy złożyć oświadczenie, że uzyskany przychód przeznaczony zostanie na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy uznaje Pana stanowisko - za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj