Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-85/07
z 3 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-85/07
Data
2007.07.03



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kontrahenci
nagroda pieniężna
nagroda rzeczowa
płatnik


Pytanie podatnika
Czy na Spółce ciążą obowiązki płatnika w związku z wydaniem nagród dla hurtowników?


W dniu 25.04.2007r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W związku z wezwaniem tutejszego organu podatkowego, wystosowanym do Jednostki w dniu 9.05.2007r., złożyła Ona w dniu 17.05.2007r. uzupełnienie wniosku.

Z powyższych pism wynika następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność polegającą na sprzedaży towarów wykończeniowych do dachów. Sprzedaż tych towarów dokonywana jest w sprzedaży bezpośredniej na rzecz hurtowników, tj. poza tradycyjnym handlem detalicznym, którzy mogą dokonywać sprzedaży na rzecz końcowych użytkowników – klientów. Hurtownikiem może być osoba prawna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Hurtownicy są niezależni – towary Spółki są przez nich nabywane od Spółki i sprzedawane na własny rachunek. Ponoszą oni pełną odpowiedzialność, koszty i ryzyko związane z prowadzoną przez siebie działalnością.

W ramach swojej działalności, Spółka podejmuje działania motywujące hurtowników do efektywniejszej współpracy ze Spółką. W szczególności, Wnioskująca organizuje programy lojalnościowe w formie sprzedaży premiowej kierowane do hurtowników, opierające się na mechanizmie zbierania punktów za dokonywanie zakupów towarów Spółki. W szczególności, każdy kontrahent Wnioskującej, który w okresie trwania promocji zakupi towary o określonej przez Spółkę wartości, otrzymuje określoną liczbę punktów, które następnie może wymienić na wybraną przez siebie nagrodę z przygotowanej przez Spółkę oferty. W celu osiągnięcia zamierzonych wielkości sprzedaży określonych grup produktów Spółka zastrzegła sobie prawo wprowadzenia współczynników zwiększających lub zmniejszających ilość punktów. Odpowiednia ilość punktów uprawnia więc do odbioru określonej nagrody w postaci sprzętu dekarskiego lub RTV, AGD – są to zatem nagrody kupowane przez Jednostkę specjalnie dla celów akcji. Nagrodą nie są natomiast pieniądze. Jak wynika ze złożonego przez Jednostkę uzupełnienia, osoby fizyczne lub prawne, otrzymujące od Spółki nagrody, są wyłącznie krajowymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą.

W przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdują, w związku z wydaniem nagrody kontrahentowi, faktury VAT wewnętrzne.

Wobec powyższego, Spółka powzięła wątpliwość, czy nie ciążą na Niej żadne obowiązki w związku z wydaniem przedmiotowych nagród?

Zdaniem Spółki nie ciążą na Niej żadne obowiązki w związku z wydaniem nagród. Organ podatkowy, w wystosowanym do Wnioskującej wezwaniu, poprosił m.in. o wymienienie jakich konkretnie obowiązków stanowisko to dotyczy, czy płatniczych, informacyjnych, czy też innych. Poproszono o zajęcie tego stanowiska na tle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Ordynacja podatkowa. W związku z wezwaniem, Spółka wyjaśniła, iż w Jej opinii nie ciążą na Spółce żadne obowiązki związane z wydaniem nagród jako płatnika podatku dochodowego, nie jest zobowiązana więc jako płatnik do pobierania podatku (czy zaliczek od podatku) od przychodów osób otrzymujących nagrody i to niezależnie od tego, czy tymi osobami są osoby fizyczne, czy osoby prawne.

Ustosunkowując się do powyższego stanowiska Spółki, organ podatkowy jednocześnie informuje, że wniosek w zakresie wypowiedzi Wnioskującej, iż opodatkowanie nagród otrzymanych przez Jej kontrahentów winno nastąpić przez te osoby w formie zasad ogólnych, jest przedmiotem odrębnego postanowienia.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w art. 8 wskazuje, iż płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przewiduje obowiązki płatnicze, rozumiane w sposób określony w art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa, jedynie w art. 26. W przepisie art. 26 ust. 1 ustawy podatkowej stwierdza się, iż osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Zatem, jeżeli dany podmiot (np. Wnioskująca) dokonuje wypłaty należności wymienionych w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 2, spoczywają na nim obowiązki płatnika. Stosownie do regulacji art. 21 ust. 1 ustawy, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów: (...) – ustala się w wysokości 20% przychodów. Należy zauważyć, iż po pierwsze, żaden z tytułów uzyskania wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy nie dotyczy nagród rzeczowych wydawanych w zamian za punkty zbierane podczas zakupów towarów. Po drugie, należy stwierdzić, iż regulacja art. 21 ust. 1 ustawy dotyczy przychodów osiąganych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2. Zgodnie zaś z treścią tegoż przepisu, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przedmiotowej sprawie, Wnioskująca wydaje nagrody w ramach programu lojalnościowego, jak informuje w podaniu, osobom prawnym krajowym, a to wyklucza możliwość zastosowania art. 21 ust. 1, w związku z art. 26 ust. 1 ustawy.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Przedmiotowa sytuacja wyklucza możliwość zastosowania powyższej regulacji, bowiem nie dotyczy ona przypadku wypłaty kontrahentom Spółki udziałów w zysku Wnioskującej.

Podsumowując powyższe, w przypadku wydania nagród rzeczowych kontrahentom Spółki, którzy są osobami prawnymi, po stronie Wnioskującej nie występują obowiązki płatnicze polegające na obliczeniu, poborze podatku i odprowadzeniu go w terminie do organu podatkowego.

W zakresie nagród wydawanych kontrahentom Spółki, którzy są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, podstaw ewentualnych obowiązków płatniczych należy dopatrywać się w Rozdziale 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie do regulacji art. 41 ust. 4 powyższej ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Jak wynika z kolei z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, wolne od podatku dochodowego są wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Zdaniem organu podatkowego, powyżej przytoczone przepisy w przedmiotowej sprawie należy czytać łącznie, bowiem tylko na podstawie takiego ich traktowania (łącznego) wnioskować można, iż po stronie Wnioskującej nie wystąpią obowiązki płatnika w przypadku wydania nagród kontrahentom Spółki, będącym osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Z regulacji art. 41 ust. 4 i art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy, wynika jedynie, że w przypadku wypłaty nagród związanych ze sprzedażą premiową, płatnik jest obowiązany do obliczenia 10% zryczałtowanego podatku i do jego poboru podatnikowi (w przypadkach dotyczących nagród, które nie są pieniędzmi, dla możliwości dokonania poboru podatku zastosowanie znajdzie regulacja art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy). Dopiero z regulacji art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, wnioskować można, że w przypadku podatnika (osoby fizycznej), dla którego otrzymana nagroda ze sprzedaży premiowej jest związana z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, nie ma zastosowania zarówno zwolnienie z podatku, jak i okoliczność poboru podatku przez płatnika, bowiem nagroda ta będzie wpływała na przychody osiągane z tej działalności. W przedmiotowej sprawie, ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę, wynika, iż nagrody rzeczowe są wydawane, w związku ze sprzedażą premiową, hurtownikom, którzy są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Istnieje ścisły związek pomiędzy prowadzeniem przez tych hurtowników działalności gospodarczej i dokonywaniem zakupów towarów wykończeniowych do dachów u Wnioskującej, a otrzymywaniem przez nich nagród finansowanych przez Wnioskującą. Biorąc pod uwagę powyższe, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że podobnie jak w przypadku osób prawnych, również w przypadkach dotyczących osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dla których nagroda będzie związana z przychodami z tej działalności, po stronie Wnioskującej nie wystąpią obowiązki płatnika.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj