Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-57/07
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-57/07
Data
2007.06.14



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
interpretacja izby skarbowej
interpretacja przepisów
interpretacja urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Spółka złożyła zapytanie, od którego momentu zaczną Wnioskującą obowiązywać interpretacje zawarte w decyzjach wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej zmieniających interpretacje Naczelnika Urzędu Skarbowego?


W dniu 19.03.2007r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wątpliwości Spółki zrodziły się na tle przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. Spółka przedstawiła więc co następuje:

Podatnik w 2005r. wystąpił, na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, do organu podatkowego pierwszej instancji z czterema wnioskami o wydanie pisemnych interpretacji prawa podatkowego w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W odpowiedzi na złożone wnioski w dniu 11.08.2005r. Spółka otrzymała jedną wiążącą interpretację, a w dniu 21.12.2005r. otrzymała trzy kolejne interpretacje wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Wszystkie 4 interpretacje potwierdziły przedstawione we wniosku przez Spółkę stanowisko.

W dniu 28.12.2006r. Dyrektor Izby Skarbowej w X działając z urzędu wydał cztery decyzje uchylające powyższe postanowienia.

Decyzje zostały nadane przez Dyrektora IS w placówce Poczty Polskiej w dniu 5.01.2007r. Wszystkie cztery decyzje zostały doręczone Spółce w dniu 8.01.2007r.

W świetle powyższego stanu faktycznego Spółka złożyła zapytanie, od którego momentu zaczną Wnioskującą obowiązywać interpretacje zawarte w decyzjach wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej zmieniających interpretacje Naczelnika Urzędu Skarbowego?

Wyrażając własne stanowisko w sprawie, Wnioskująca wskazuje na ochronę podatnika wynikającą z wiążącej interpretacji prawa podatkowego. Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli podatnik zastosuje się do wiążącej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Wnioskująca wskazuje też na art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej, według którego interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W związku z powyższym, jak wskazuje Wnioskująca, jeśli zastosuje się Ona do treści otrzymanej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez organ podatkowy, nie może ponieść z tego tytułu negatywnych konsekwencji podatkowych, do czasu jej uchylenia zgodnie z procedurami przewidzianymi w Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy – począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Dodatkowo Spółka podnosi, iż na podstawie art. 7 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niewątpliwie podatek dochodowy od osób prawnych jest podatkiem rozliczanym za rok podatkowy.

Wobec tego, zdaniem Wnioskującej, zmiana lub uchylenie przez Dyrektora IS wiążącej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, będzie obowiązywała od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Podsumowując Spółka stwierdza, iż mając na uwadze, że:

    1. cztery decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, które zmieniły postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z 2005r. w zakresie wiążących interpretacji prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, zostały doręczone Spółce w dniu 8.01.2007r.
    2. zgodnie z przepisami powoływanymi przez Wnioskującą, zmiana lub uchylenie postanowienia w zakresie wiążącej interpretacji dotyczącej podatku dochodowego rozliczanego w okresach rocznych, obowiązuje począwszy od rozliczenia za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi
    3. podatek dochodowy jest podatkiem rozliczanym za rok podatkowy
    - nie ulega wątpliwości, iż przedmiotowe decyzje Dyrektora Izby Skarbowej zaczną obowiązywać w zakresie rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych od 1.01.2008r. Konsekwencją powyższego jest możliwość stosowania się przez Spółkę w roku 2007 do 4 interpretacji wydanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Tutejszy organ podatkowy ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza co następuje:

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Jednocześnie na podstawie art. 14b § 1 ustawy, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Natomiast według art. 14b § 2 ustawy, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Jak wynika z art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Organ podatkowy pragnie w przedmiotowej sprawie wskazać również na regulację art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa, w której stanowi się, że zastosowanie się podatnika, płatnika lub inkasenta do interpretacji, o której mowa w art. 14a § 1, nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugie, a także:

    1) nie ustala dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług;
    2) nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się;
    3) nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych.

Na podstawie przytoczonych powyżej przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, należy zauważyć, iż postanowienia wydane przez organy podatkowe w trybie art. 14a tejże ustawy, wiążą organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej zajętym w tych postanowieniach stanowiskiem. Jeżeli np. podatnik zastosował się do interpretacji wydanej w jego indywidualnej sprawie, organ podatkowy wydający postanowienie - bez zmiany albo uchylenia postanowienia przez organ odwoławczy – nie może wydać decyzji, która byłaby niezgodna z zajętym w tym postanowieniu stanowiskiem. Dodatkowo, ponieważ zastosowanie się np. podatnika do wydanej jemu interpretacji nie może mu szkodzić, to w zakresie wynikającym z zastosowania się do postanowienia nie można podatnikowi określić albo ustalić zobowiązania podatkowego i to za okres trwający do wywarcia skutku decyzji zmieniającej albo uchylającej to postanowienie, a wydanej przez organ odwoławczy.

W przedmiotowej sprawie, jak informuje Wnioskodawca, cztery postanowienia wydane przez organ podatkowy zostały w drodze decyzji zmienione przez Dyrektora Izby Skarbowej. Indywidualna sprawa Wnioskodawcy, któremu zmieniono owe cztery postanowienia, dotyczyła zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zatem, powyższe regulacje ustawy podatkowej wskazują, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dokonuje się rozliczenia w okresie obejmującym rok podatkowy.

Powracając do regulacji ustawy Ordynacja podatkowa należy stwierdzić, iż skutek decyzji organów odwoławczych - zmieniających albo uchylających postanowienia organów podatkowych (dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych) - zostaje wywarty począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi. W sytuacji zastosowania się przez podatnika do interpretacji wydanej przez organ podatkowy, nie może być więc ustalone/określone podatnikowi zobowiązanie podatkowe zgodne z decyzją organu odwoławczego za okres przypadający aż do upływu roku podatkowego, w którym taka decyzja została podatnikowi doręczona.

Wnioskodawca informuje, iż decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, dotyczące postanowień w sprawie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostały doręczone w dniu 8.01.2007r. Wobec tego, w związku z art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, będą one wywierały skutek od roku podatkowego następującego po roku podatkowym obejmującym okres doręczenia decyzji. Ponadto, na podstawie art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa, za okres do końca roku podatkowego, w którym doręczone były Podatnikowi decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, tutejszy organ podatkowy - w przypadku zastosowania się Podatnika do wydanych Jemu interpretacji - nie ma możliwości określenia zobowiązania podatkowego skutkującego zastosowaniem przedmiotowych decyzji organu odwoławczego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj