Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DP/423-0004/07
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0004/07
Data
2007.02.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność kulturalna
działalność oświatowa
podatek dochodowy od osób prawnych
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy koszty i przychody związane z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną realizowaną przez spółdzielnię mieszkaniową w ramach funkcjonowania klubu osiedlowego należy zakwalifikować do gospodarki zasobami mieszkaniowymi, czy do działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu zgodnie z art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 12.01.2007 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: czy działalność związaną z realizacją przez w/w spółdzielnię działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej poprzez prowadzenie osiedlowego klubu można zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego:

Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność w zakresie dostarczania i zarządzania lokalami mieszkalnymi, garażami, lokalami użytkowymi. Spółdzielnia, zgodnie ze swoim statutem, prowadzi także działalność społeczną, oświatową i kulturalną. Realizacja tej działalności przejawia się poprzez prowadzenie osiedlowego klubu, w którym organizowane są różnorodne imprezy i programy, w szczególności dla dzieci. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z działalności tej mogą nieodpłatnie korzystać członkowie Spółdzielni i ich rodziny, a osoby niebędące członkami mogą korzystać na zasadach odpłatności.

W związku z prowadzeniem tej działalności ponoszone są m.in. koszty utrzymania budynku, wynagrodzeń, materiałów, itd. Koszty pokrywane są w przeważającej mierze z przychodów ze specjalnie ustalonych na ten cel wpłat członków Spółdzielni (będących składnikiem opłaty czynszowej) oraz z wynajmu pomieszczeń lokalu, w którym znajduje się klub.

W piśmie Ministerstwa Finansów nr DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006r. określone zostało znaczenie pojęcia „zasoby mieszkaniowe”. Pismo to w żaden sposób nie odnosi się do działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Wnioskodawca stawia pytanie:

Czy koszty i przychody związane z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną realizowaną przez Spółdzielnię w ramach funkcjonowania osiedlowego klubu należy zakwalifikować do gospodarki zasobami mieszkaniowymi, czy do działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Wprawdzie art. 17 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że działalność m.in. oświatowa w przypadku spółdzielni nie korzysta ze zwolnienia, to jednak działalność ta jest niejako elementem infrastruktury społecznej będącym uzupełnieniem jakości życia członków, użytkowników zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.

W związku z powyższym, zdaniem Spółdzielni Mieszkaniowej, działalność społeczna, oświatowa i kulturalna realizowana przez spółdzielnię powinna być traktowana jako gospodarka zasobami mieszkaniowymi i korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Oceniając przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny stanowisko Organu podatkowego jest następujące:

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą, zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 22 grudnia 2006 roku nr DD6-8213-438/WK/06/339/391 (przywołanym we wniosku spółdzielni) na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.

Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw w oparciu, o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Odnosząc się do gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w/w przepisie ustawy podatkowej, należy rozumieć:

  • budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:

  • • dźwigi osobowe i towarowe,
    • aparaty do wymiany ciepła,
    • kotłownie i hydrofornie wbudowane,
    • klatki schodowe,
    • strychy, piwnice, komórki,
    • garaże,
  • pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:

  • • budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
    • kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
    • osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno – remontowe,
  • urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:

  • • zbiorniki – doły gnilne, szamba,
    • rurociągi i przewody sieci wodociągowe – kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
    • sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
    • budowle inżynieryjne (studnie itp.),
    • budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
    • inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Opodatkowaniu podlegać będą, zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższych wyjaśnień Ministerstwa Finansów działalność spółdzielni polegająca na prowadzeniu klubu osiedlowego, realizującego działalność społeczną, oświatową i kulturalną, nie jest działalnością w zakresie gospodarki mieszkaniowej, a zatem dochody spółdzielni uzyskane z tego tytułu nie podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj