Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
IM/436-2/07
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IM/436-2/07
Data
2007.05.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
deklaracja podatkowa
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
właściwość miejscowa


Pytanie podatnika
Strona zawarła umowę sprzdaży praw majątkowych wynikających z umowy przyrzeczenia sprzedaży lokalu mieszkalnego. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z zawarciem takiej umowy powiniem rozliczyć to dokumentem PCC, czy też jest zwolniony ze składania takiego dokumentu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 lutego 2007 r. (wpływ do tut. Organu 23.02.2007 r.), uzupełnionego dnia 12.03.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r., nr 41, poz. 399 z poźn. zm.) w sprawie: obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy przelewu praw wynikających z umowy przyrzeczenia sprzedaży lokalu mieszkalnego

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego, a także przedłożonej umowy wynika, iż Pan w dniu 07.03.2006 r. zawarł umowę przyrzeczenie sprzedaży lokalu mieszkalnego ze sprzedającym Sp. z o.o.

W dniu 07.09.2006 r. została zawarta umowa przelewu praw wynikających z powyższej umowy. Umowa została zawarta pomiędzy Panem - cedentem, a Panią i Panem - cesjonariuszami.

Cedent przelał na rzecz Cesjonariusza swoją wierzytelność w stosunku do Sprzedającego z tytułu zapłaty ceny sprzedaży lokalu na łączną kwotę 121.416,00 zł oraz wszystkie prawa wynikające z wymienionej umowy.

Do umowy zostało dołączone oświadczenie stron podpisane dnia 07.09.2006 r., z którego wynika, że Cesjonariusze przekazali Cedentowi kwotę 121.416,00 zł jako zapłatę za przeniesienie praw umowy. Przyjęcie całkowitej zapłaty cedent potwierdził.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z zawarciem umowy przelewu praw sprzedaży lokalu mieszkalnego powinien rozliczyć to dokumentem PCC, czy też jest zwolniony ze składania jakiegokolwiek dokumentu.

Zdaniem podatnika umowa cesji prawa, o której mowa w piśmie powinna być rozliczona dokumentem PCC. Cesja powyższa powinna być zakwalifikowana jako sprzedaż. Deklaracja PCC-1 dotyczącą powyższej cesji powinna być złożona w urzędzie skarbowym, zgodnie z miejscem zamieszkania nabywcy w/w prawa.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przelew wierzytelności zgodnie z art. 510 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) odbywa się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, a zatem umowa taka należy do kategorii umów, które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W jej wyniku ma miejsce zmiana podmiotu po stronie wierzyciela podczas, gdy przedmiot zobowiązania pozostaje ten sam.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zmian.) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży praw majątkowych zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1 lit. c w/w ustawy stanowi wartość rynkowa prawa majątkowego, w tym przypadku kwota, za jaką wierzytelność zostanie sprzedana. Tak ustalona wartość podlega zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy opodatkowaniu 1% stawką podatku.

W świetle powyższych przepisów czynność cywilnoprawna polegająca na przelewie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek zapłaty podatku, ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej (art. 5 ust. 1 ustawy).

W myśl art. 10 ust. 1 podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od umów, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane w kraju, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy, od przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 1 - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedziby) nabywcy, a jeżeli jedynie zbywca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) zbywcy.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj