Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/III/415-35-2/07/KW
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/III/415-35-2/07/KW
Data
2007.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podział gruntu
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy z tytułu sprzedaży 1/2 części przedmiotowej działki powinniśmy rozliczyć się z urzędem skarbowym ze zryczałtowanego podatku w wysokości 10%.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów postanawia Pana stanowisko, w sprawie istnienia obowiązku podatkowego dotyczącego podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów we współwłasności działki gruntu na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zawarte we wniosku z dnia 12.03.2007 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu dnia 13.03.2007 r., uznać za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Uprzejmie proszę o zinterpretowanie naszej sytuacji prawnej po sprzedaży 1/2 części niezabudowanej działki położonej na terenie miasta Marki. Działkę te nabyliśmy razem z bratem po 1/2 części na podstawie umowy zniesienia współwłasności z dnia 12 maja 2006r.

Teren omawianej działki wchodził wcześniej w skład większej niezabudowanej nieruchomości, którą razem z siostrą i kuzynką nabyliśmy drogą darowizny – umowa ponad 5 lat temu. Z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości w dniu 12.05.2006r. nie doszło pomiędzy znoszącymi omawianą współwłasność do żadnych spłat ani dopłat, nie zmienił się mój udział we własności działki (1/2 części działki).

W dniu 05.03.2007r. sprzedaliśmy razem z siostrą omawianą działkę – każde z nas swój udział 1/2 części – łącznie za kwotę 209 000,- zł.

Informuję, że w wyniku zniesienia współwłasności nie zwiększył się i nie zmienił nasz udział w omawianej współwłasności.

Stanowisko wnioskodawcy

Uważam, że sprzedaż tej nieruchomości jest zwolniona z podatku zryczałtowanego.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt. 8) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest m. in. odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy, – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) –

przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Co do zasady więc sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dopiero w połączeniu z dodatkowym czynnikiem – brakiem upływu czasu, a ściślej upływu pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (wybudowanie) nieruchomości, staje się źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu. W Pana przypadku należy więc ustalić datę nabycia nieruchomości.

Ponieważ ustawa nie definiuje pojęcia „nabycie”, ani nie określa szczególnych sposobów nabycia, ani wyjątków, należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie rzeczy w sensie potocznym, językowym. W Pana przypadku tak pojmowane nabycie miało miejsce więcej niż 5 lat kalendarzowych przed sprzedażą udziałów przedmiotowej nieruchomości (ściślej w 2000 roku). Zniesienie współwłasności, które miało miejsce w 2006 roku zostało tak przeprowadzone, że wielkość powstałych w wyniku podziału geodezyjnego działek gruntu była proporcjonalna do udziału we współwłasności w dzielonej nieruchomości. A więc Pana udział w nieruchomości się nie zmienił, zmienił się jedynie charakter własności.

Dalej odnosząc się do stanu faktycznego należy przyjąć, że nabycie udziałów w sprzedanej w 2007 roku nieruchomości miało miejsce w roku 2000, a więc jej sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Wobec powyższego taka transakcja nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu 10-procentowym podatkiem zryczałtowanym podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj