Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP/415-21/07/5/RSD
z 16 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/415-21/07/5/RSD
Data
2007.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
rata leasingowa
utrata przedmiotu umowy leasingu


Pytanie podatnika
Czy i w jakim momencie można zaliczyć poniesione koszty przewidziane w umowie leasingu (czynsz inicjalny, czynsz zerowy, comiesięczne raty czynszu) oraz opłatę rejestracyjną ponoszoną przez leasingodawcę i refakturowaną na leasingobiorcę, w sytuacji nie używania przedmiotu leasingu (przedmiot leasingu ma wady) do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?


Ze złożonego wniosku z dnia 18.05.2007r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 21.05.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 06.06.2007r. wynika następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych prowadząc księgi rachunkowe w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zawarł w dniu 04.04.2007r. umowę leasingu operacyjnego z Europejskim Funduszem Leasingowym jako leasingodawcą. Przedmiotem leasingu jest samochód dostawczy marki RENAULT MASTER. Dostawcą w/w samochodu była firma Bernard Trucks Sp. z o.o z siedzibą w Poznaniu. Po odbiorze samochodu od dostawcy okazało się, że samochód ma wady, tj. został przez dostawcę przemalowany, tym samym stał się niepełnowartościowy.
W związku z powyższą sytuacją podatnik skierował sprawę do sądu.
Do czasu wyjaśnienia sprawy samochód nie będzie używany.

Pomimo nie używania w/w samochodu podatnik poniósł i ponosi nadal koszty zgodnie z umową leasingu, tj. czynsz inicjalny, czynsz zerowy, opłaty rejestracyjne, comiesięczne raty czynszu.

Zdaniem podatnika, do kosztów uzyskania przychodów ma on prawo zaliczać opłaty leasingowe wynikające z umowy leasingu oraz opłatę rejestracyjną na podstawie wystawianych przez leasingodawcę faktur.

Zagadnienie, o którym mowa w zapytaniu zostało uregulowane w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w art. 22 ust.1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powołany przepis uzależnia uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów od spełnienia łącznie trzech warunków:
- wydatek musi być faktycznie poniesiony,
- pomiędzy wydatkiem a przychodem musi zachodzić związek przyczynowo skutkowy,
- wydatek nie może być wymieniony w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych.
Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jej funkcjonowaniem, o ile spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 22 ust.1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do umów leasingu skutki podatkowe zostały określone w art. 23a – 23l w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./.

Zgodnie z art. 23b ust. 1 w/w ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodu korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym w przypadku, gdy zawarta umowa leasingu spełnia powyższe warunki, to kwoty zawarte w fakturach otrzymanych od leasingodawcy stanowią koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie dnia 01.01.2007 r. wprowadza podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem. Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 5c koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 22 ust. 5d w/w ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Ujęcie w księgach rachunkowych (zaksięgowanie) kosztu na określony dzień decyduje obecnie o dacie i sposobie rozliczenia wydatku jako kosztu podatkowego

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny w sprawie oraz przepisy obowiązujące w tym zakresie należy stwierdzić, że poniesione przez Pana opłaty (czynsz inicjalny, czynsz zerowy, opłaty rejestracyjne, comiesięczne raty czynszu) dotyczące przedmiotowego samochodu, udokumentowane fakturą wystawioną przez leasingodawcę mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj