Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1120/443/18/2007/IW
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1120/443/18/2007/IW
Data
2007.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
grunty
grunty własne
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Czy jednorazowa sprzedaż majątku osobistego niezwiązanego z jakąkolwiek działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE
W dniu 11.06.2007r. Pan Jan .... wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 19.06.2007r. Wnioskodawca złożył uzupełnienie do przedmiotowego wniosku. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie decyzji z 15.09.2004r. znak ZN.II.KZ......./04 częściowo zostały zwrócone podatnikowi i jego bratu utracone w czasach PRL tereny zlokalizowane po obu stronach Alei Wojska Polskiego pomiędzy ulicami Odrodzenia a Lubelską. Podatnik odzyskał w części utracony teren z myślą o jego zagospodarowaniu, ponieważ pochodzi z rodziny od wieków gospodarującej i utrzymującej się z rolnictwa. Zwrócone po obu stronach paski gruntu okazały się już nie rolnicze, a przemysłowe. Podatnik jest już emerytem. Jak pisze we wniosku został zmuszony do wpłaty olbrzymiej kwoty pieniężnej na rzecz miasta. Dzieląc się zwróconą ziemią, Podatnik dokonał jej podziału. W wyniku wspólnych ustaleń oraz faktu, że musiał uregulować zadłużenie względem miasta, a dzieci nie są zainteresowane tymi działkami, podatnik postanowił dokonać sprzedaży tej ziemi. Nie mogąc sprzedać ziemi w całości, Podatnik szukał nabywców na poszczególne działki.Wnioskodawca podaje, że jego majątek osobisty niezwiązany jest z jakąkolwiek działalnością gospodarczą. Dokonywana sprzedaż jest jednorazowa i jest to zwykłe wyzbycie się posiadanej nieruchomości.
Pytanie Podatnika:
Czy jednorazowa sprzedaż majątku osobistego niezwiązanego z jakąkolwiek działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem Podatnika przedmiotowa sprzedaż nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu. Nie jest bowiem działalnością handlową i gospodarczą. Jest majątkiem osobistym niezwiązanym z działalnością gospodarczą. Podatnik uważa, że jednorazowa sprzedaż majątku osobistego nie podlega opodatkowaniu.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 maja 2004r., przez towary rozumieć należy rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 9 w.w. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem winna być nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Definicja działalności gospodarczej zawarta jest również w art. 9 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 i nr 384/92) stanowiącym odpowiednik art. 4 VI Dyrektywy VAT Rady UE 77/388/EEC. Definicja ta wymienia wszelką działalność producentów, handlowców i osób świadczących usługi, w tym działalność górniczą i rolniczą oraz działalność w ramach wolnych zawodów, a także wykorzystywanie majątku rzeczowego i wartości niematerialnych i prawnych w celu uzyskiwania z tego tytułu stałego dochodu. Jak widać, nie wymienia się tu warunku "częstotliwości", którym posługuje się polski ustawodawca VAT.
Mając powyższe na uwadze, nie można danego podmiotu uznać za podmiot prowadzący działalność gospodarczą tylko dlatego, że wykonał on daną czynność w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Natomiast przepis art. 15 ust. 2 ustawy o VAT rozumieć należy w ten sposób, iż nie przestaje być działalnością gospodarczą określona działalność tylko dlatego, że czynność podlegająca opodatkowaniu wykonana została tylko jeden raz. Nie jest również tak, że jakakolwiek czynność wykonana przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. W szczególności obowiązek podatkowy w podatku od towarów nie powstaje w sytuacji, gdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą dokonuje czynności, która w sposób niewątpliwy odnosi się do majątku osobistego, niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Sprzedaż kilku lub więcej działek przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo, jeżeli działki te stanowią majątek osobisty podatnika i nie służą działalności gospodarczej, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
Jeżeli zatem osoba fizyczna nie nabyła działek w celu ich dalszej odsprzedaży, ale w drodze darowizny, spadku czy odszkodowania, i stanowią one jej majątek osobisty, uznać należy, iż ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Sprzedaży kilku lub więcej działek przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo, jeżeli tylko działki te stanowią majątek osobisty podatnika i nie służą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie można uznać za działalność gospodarczą.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj