Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/415-24/07
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/415-24/07
Data
2007.03.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
najem


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, a przychody z najmu lokali użytkowych niebędących składnikami majątku firmy przy zastosowaniu skali podatkowej ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.02.2007r. (data wpływu do tut. Organu 22.02.2006 r.) uzupełnionym na wezwanie tut. Organu w dniu 8.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części ustalenia prawa do opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu i z działalności gospodarczej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 21.02.2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 8.03.2007r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii dotyczącej ustalenia czy ma prawo do opodatkowania podatkiem liniowym przychodów z działalności gospodarczej a przychody z najmu lokali użytkowych niebędących składnikiem majątku firmy przy zastosowaniu skali podatkowej. Prowadzi Pan samodzielną działalność gospodarczą opłacając liniowy podatek dochodowy. Oprócz tego wydzierżawia Pan lokale użytkowe niebędące składnikami majątku firmya przychody z tego tytułu opodatkowuje podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach tj. przy zastosowaniu skali podatkowej.
Podatnik we wniosku wyraża opinię, iż prawidłowo odprowadza podatek dochodowy odrębnie z działalności gospodarczej na zasadach liniowych i odrębnie z tytułu najmu na zasadach ogólnych.

W wyniku przeprowadzonej analizy wniosku tut. Organ stwierdził:

Wynajem lokali może być uznany zarówno za pozarolniczą działalność gospodarczą, jak i za najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, które w świetle przepisów art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowią odrębne źródło przychodów. Ustawa ta jako źródła przychodów wymienia bowiem odrębnie pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3) oraz najem, podnajem dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanego z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Tak więc ustawodawca odróżnił umowy najmu, podnajmu i dzierżawy składników majątku prowadzonej działalności gospodarczej, od pozostałych przychodów z najmu, podnajmu dzierżawy, gdyż zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są przychody z najmu podnajmu, dzierżawy poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z powyższych przepisów wynajmowanie lub wydzierżawianie przez podatnika na własny rachunek nieruchomości w celach zarobkowych jest traktowane co do zasady jako źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. jako pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem lub dzierżawa jest przedmiotem tej działalności, to wówczas wynajmowanie lub wydzierżawianie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 9a ust. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągane przez podatników z tyt. najmu są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie,o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Natomiast podatkiem liniowym wynoszącym 19% podstawy obliczenia podatku mogą być opodatkowane zgodnie z art. 30c ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskane przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7 z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4.

Zatem biorąc powyższe pod uwagę ma Pan prawo do opodatkowania przychodów z najmu własnych lokali użytkowych podatkiem dochodowym na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych a nie ma prawa do opodatkowania ich podatkiem liniowym tak jak dochodów z działalności gospodarczej.
W opisanej sytuacji forma opodatkowania przychodów z najmu tych lokali nie ma wpływu na formę opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach wymienionych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym, ponieważ są to dwa odrębne źródła przychodów.

Specyfika form opłacania podatku od dochodów z działalności gospodarczej i dochodów z najmu wymusza odrębne prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów oraz obowiązek odrębnego naliczania i odprowadzania podatku dochodowego od tych źródeł przychodów.

W związku z powyższym wyrażone we wniosku stanowisko Pana w zakresie podatku dochodowego jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj