Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim
DFIVA/406-01/07
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFIVA/406-01/07
Data
2007.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podstawa opodatkowania
sprzedaż ruchomości
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy umowa kupna- sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14A §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa / t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm. / po rozpatrzeniu wniosku Podatnika złożonego osobiście w dniu 01 marca 2007 roku, a uzupełnionego w dniu 26 marca 2007 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w dotyczącej umowy sprzedaży ruchomości za kwotę nieprzekraczającą 1.000zł.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 01 marca 2007 roku do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika, który został uzupełniony 26 marca 2007 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z treści uzupełnionego wniosku wynika, że Podatnik ma wątpliwości, czy umowy kupna-sprzedaży zawieranej przez strony, z których jedna ze stron (dostarczająca towar) jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a osobą prowadzącą działalność podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych – w przypadku zakupu ruchomości o wartości mniejszej niż 1000zł. Zdaniem Podatnika czynność korzysta ze zwolnienia w myśl art. 9 pkt 6 obowiązującej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z treścią art.1ust.1pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity (Dz.U.z 2007, Nr68, poz.450) podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy. Obowiązek podatkowy powstaje (art.3 ust.1pkt1 ustawy) z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym (art.4pkt1 ustawy). Podstawę opodatkowania umowy sprzedaży stanowi – zgodnie z art.6 ust.1 pkt1c wartość rynkowa rzeczy.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera jednakże katalog czynności zwolnionych z opodatkowania. W art.9 pkt.6 objęto zwolnieniem sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000zł.

W oparciu o w/w przepisy stanowisko Podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów sprzedaży rzeczy o wartości nieprzekraczającej 1.000zł. należy uznać za prawidłowe.

Umowa sprzedaży ruchomości, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna nieprowadzącą działalności gospodarczej, a osobą prowadzącą działalność jako kupującym podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (nie podlega zwolnieniu zgodnie z art.2 ustawy), lecz korzysta ze zwolnienia wymienionego w art.9pkt.6 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj