Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PM.436-2/07
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM.436-2/07
Data
2007.06.26



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
małżonek
podatek od spadków i darowizn
warunki zwolnienia


Pytanie podatnika
Czy nabycie przez małżonka w drodze darowizny całości wkładu (niepieniężnego) w postaci przesiębiorstwa będzie korzystało ze zwolnienia, określonego w art.4 ustawy o podatku od spadków i darowizn?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku

o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycia przez małżonka, w drodze darowizny całości wkładu (niepieniężnego) w postaci przedsiębiorstwa., w trybie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez pełnomocnika stanu faktycznego wynika, że podatniczka od 1995 roku prowadziła działalność gospodarczą. W 2004 r. zawarła związek małżeński, pozostawała w rozdzielności majątkowej małżeńskiej i prowadziła działalność gospodarczą wspólnie z mężem. Mąż podatniczki zamierza kontynuować prowadzenie działalności wykorzystując wszystkie składniki majątku, wierzytelności i prawa należące do firmy prowadzonej wspólnie z żoną.

W związku z powyższym podatniczka zamierza dokonać przeniesienia swojego wkładu w drodze darowizny na rzecz małżonka, prowadzącego działalność.

Zdaniem pełnomocnika wnioskodawczyni nabycie własności ww. prawa będzie korzystało ze zwolnienia, określonego w art. 4 a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli zostanie zgłoszone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy tut. Organ podatkowy wyjaśnia, że: podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: darowizny, polecenia darczyńcy (art. 1 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514).

Ustawą z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) w ustawie o podatku od spadków i darowizn, po art. 4 dodaje się art. 4 a w brzmieniu: Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust.2 (...)
  2. udokumentują - w przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust.1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościową - kredytową lub przekazem pocztowym

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych (art. 5 ww. ustawy) i powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Mając na względzie treść ww. przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego, dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj