Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0033/07
z 10 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0033/07
Data
2007.07.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcja
koszt
kredyt
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy podatnik może zaliczyć do kosztów z tytułu sprzedaży akcji wydatki związane z zaciągnięciem kredytu na ich wykup?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007r. – w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu zażalenia... na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 23 kwietnia 2007r. Nr PF/415-53/I/07/ES dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

– uznając, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie zmienia się postanowienie organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 marca 2007r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik w lutym 2006r. dokonał sprzedaży akcji, na wykup których zaciągnął kredyt hipoteczny. W związku z tym poniósł koszty: wyceny domu pod hipotekę, prowizji, przewalutowania, ubezpieczenia, wykupu weksla, transferu pieniędzy i odsetek do momentu całkowitej spłaty kredytu. Zdaniem Podatnika powyższe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze zbycia w/w akcji.

Postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2007r. Nr PF/415-53/I/07/ES Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu natomiast podkreślił, że... poniesione przez Podatnika wydatki z tytułu przewalutowania kredytu z PLN na Euro, koszty transferu pieniędzy oraz odsetki od kredytu podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Pozostałe wydatki związane z uzyskaniem kredytu tj. wycena domu pod hipotekę, prowizja od kredytu, ubezpieczenie od kredytu, koszty wykupu weksla nie stanowią kosztów uzyskania przychodów...

Podatnik, korzystając z przysługującego mu prawa, wniósł zażalenie na powyższe postanowienie, w którym prosi o ponowne ustosunkowanie się do sprawy oraz twierdzi, że kredyt wziął tylko w celu wykupu akcji i koszty prowizji, wykupu weksla i ubezpieczenia kredytu ponosił w związku z tą transakcją. Zatem realnie o te koszty został pomniejszony jego zysk.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Jak stanowi art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym powyższe nie ma zastosowania, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (art. 30b ust. 4 w/w ustawy).

Opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych są zatem dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Dochodem zaś ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 1a w/w ustawy).

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. – w brzmieniu obowiązującym w 2006r. – kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie zaś z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych.

Kosztami uzyskania przychodów są więc, wszelkie koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na osiągnięcie przychodu. Warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest zatem istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a uzyskiwanym przychodem. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z uzyskaniem przychodu z danego źródła.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że poniesione przez podatnika wydatki – wskazane we wniosku o interpretację – w tym również związane z prowizją, wykupem weksla i ubezpieczeniem kredytu zaciągniętego na wykup akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, bowiem zostały poniesione w celu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Tym samym postanawia się jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj