Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/ZPO/443/6/07/MZ
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/ZPO/443/6/07/MZ
Data
2007.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw


Słowa kluczowe
limit obrotu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
w jakich okolicznościach podatnik podlega zwolnienia z obowiązku rejestracji jako podatnika podatku od towarów i usług.


Wnioskiem z dnia 27 kwietnia 2007r. (data wpływu 30.04.2007r.) wraz z załącznikami (uzupełnienie wniosku z dnia 30.05.2007r. oraz z dnia 27.06.2007r.) ......... wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z obowiązku rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług. Pismem z dnia 27.06.2007r. (data wpływu 27.06.2007r.) uzupełniono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym podmiot stwierdza, iż w 2005r. uzyskał odrębną podmiotowość prawno – podatkową, zgodnie z decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 maja 2005r. W tym też roku ....... rozpoczęła sprzedaż (była to sprzedaż na łączną kwotę 1.563zł.).

Zgodnie z wnioskiem w 2006r. w/w podmiot osiągnął obroty w wysokości 29.805,00złi w związku z tym uważa, iż w myśl art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, jest podatnikiem VAT zwolnionym i nie ma obowiązku rejestracji na potrzeby tego podatku.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wyjaśnia, iż w myśl art. 113 ust.1 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast stosownie do art. 113 ust.10 w/w ustawy, w przypadku, gdy faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.

W świetle §1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2005r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 229, poz. 1949 ze zm.) wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawyo VAT, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, odpowiadającej równowartości 10.000 euro, określa się w kwocie 39.200,00zł. (rozporządzenie weszło w życie w dniu 1 stycznia 2006r.)

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż w 2006r. osiągnięto obroty w kwocie 29.805,00zł. W związku z powyższym sprzedaż opodatkowana dokonana przez .......... nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 euro. Biorąc pod uwagę powyższe ............. może nadal korzystać ze zwolnienia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Należy jednak zaznaczyć, iż organ podatkowy udzielając interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Podatnika wniosku na dzień obowiązywania w/w przepisów w zakresie podatku od towarówi usług na dzień złożenia wniosku i na dzień wydania niniejszego postanowienia. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy. Zgodnie z art. 14b § 1 i §2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj